"Trans-Atlantyk" Gombrowicza – czytamy w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 10:00
Bezkompromisowy portret Polaków na emigracji, wspaniała groteskowa stylizacja, świadectwo walki z polską Formą. "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza w interpretacji Krzysztofa Globisza już od 20 lutego, zapraszamy!
Witold Gombrowicz
Witold Gombrowicz Foto: De Agostini/World Illustrated/Photoshot/PAP

"Trzeba dodać dla porządku, choć to może niepotrzebne: »Trans-Atlantyk« jest fantazją. Wszystko – wymyślone w bardzo luźnym tylko związku z prawdziwą Argentyną i prawdziwą kolonią polską w Buenos Aires. Moja »dezercja« także inaczej przedstawia się w rzeczywistości (szperaczy odsyłam do mego dziennika)" - tak Gombrowicz pisze o swym utworze w przedmowie do niego.

>>>Posłuchaj nagrań związanych z Witoldem Gombrowiczem w serwisie specjalnym Radia Wolności<<<

Choć "Trans-Atlantyk" nie jest dziełem autobiograficznym, możemy doszukać się w nim wielu elementów z życiorysu Witolda Gombrowicza. Podobnie jak narrator i główny bohater powieści imieniem Witold Gombrowicz autor książki od 1939 r. mieszkał w Argentynie, gdzie przypłynął na pokładzie statku Chrobry. Faktem jest to, że niemówiący po hiszpańsku pisarz znalazł się w trudnym położeniu finansowym, a także to, że pracował później jako urzędnik. Osobiste przeżycia autora przełożone w formie groteskowej stylizacji stały się kanwą jego powieści.

"Trans-Atlantyk" ukazał się wraz ze "Ślubem" w Paryżu w 1953 roku, jako pierwszy tom Biblioteki "Kultury". Dokonana w dziele ostra krytyka polskości spotkała się z niechęcią polskich emigrantów. Do dziś dzieło, wyrwane z kontekstu ściśle literackiego, bywa czasem przedmiotem gry politycznej.

Powieść czyta Krzysztof Globisz.

Audycję przygotowała Anna Lisiecka.

Od 20 lutego (czwartek), od poniedziałku do piątku o godz. 19.10

***

W dniu premiery, 20 lutego o godz. 18.00, zapraszamy na "Sezon na Dwójkę" poświęcony "Trans-Atlantykowi".

mc/jp

Czytaj także

Gombrowicza milczenie o Bogu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 12:34
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Tischnerem, autorem nowo wydanej monografii twórczości Gombrowicza poświęconej stosunkowi pisarza do religii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

165 metrów papierów. Archiwum paryskiej "Kultury"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 17:20
– Jerzy Giedroyc co najmniej od lat 70. zdawał sobie sprawę, że bez udziału archiwistów "Kultura" niedługo zatonie w nawale papierów – mówiła w Dwójce Maria Wrede, kierownik projektu Inwentarz Archiwum Instytut Literackiego "Kultura".
rozwiń zwiń