Boris Akunin – wyznania dobrego imperialisty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Według gościa tegorocznego Festiwalu Conrada Rosja cierpi dziś na "syndrom imperialny". Jednak imperializm w jego przekonaniu ma różne oblicza. – Różnica między dobrym a złym imperialistą to jak różnica między kochankiem a gwałcicielem – tłumaczył w Dwójce.
Audio
  • Borys Akunin – wyznania dobrego imperialisty (Dwójka)
Borys Akunin
Borys AkuninFoto: Dmitry Rozhkov/Wikimedia/CC

– Wydaje mi się, że niestety większość Rosjan jest zadowolona z władzy, która jest teraz w ich kraju. Oznacza to, że ja jestem teraz niezadowolony z większości Rosjan – powiedział Boris Akunin, wyjaśniając ten stan rzeczy za pomocą metafory "alkoholowej". – Człowiek pijany jest zwykle zadowolony z życia, ale to nie znaczy, że jego życie jest wspaniałe – stwierdził.

>>>Dwójka na Conrad Festival 2014<<<

Pisarz podpisał tzw. List 20, dokument przeciwko sposobowi sprawowania władzy w Rosji. Był to jeden z wielu aktów sprzeciwu garstki rosyjskich intelektualistów, na które za każdym razem odpowiadała miażdżąca większość. – Powstała lista poparcia dla Putina, na której znalazło się ponad 400 nazwisk – opowiadał twórca. - Było nawet coś w rodzaju rywalizacji, po której ze stron opowie się więcej osób. Moje zdanie było niezmienne od samego początku – dodał.

Boris Akunin zauważył, że na pogląd w sprawie polityki Rosji mają wpływ m.in. powiązania artystów i innych osób z instytucjami i grupami kulturalnym. – Tłumaczą: "nie mogę tego z dnia na dzień rzucić". Trzeba poza tym pamiętać, że ludzie w Rosji piszą rzeczywiście to, co myślą. Oni więc rzeczywiście popierają Putina. Rozumiem ich, ale mi się to nie podoba – mówił pisarz.

Prozaik diagnozuje chorobę swojego kraju jako "syndrom imperialny". Podczas spotkania z czytelnikami Akunin zaskoczył jednak publiczność: "ja też jestem imperialistą". Twórca wyraźnie jednak dzieli imperializm na zły i dobry. Na czym polega ten drugi? O tym w nagraniu audycji, którą prowadzili Katarzyna Nowak i Bartosz Panek.

Natomiast w pierwszej części audycji o tym, jakie dzieła współczesnej literatury rosyjskiej przekładać na język polski - i czy w ogóle należy to robić - rozmawiali tłumacze Adam Pomorski i Jerzy Czech.

mc/fbi

Czytaj także

Auster, Cabré, Tokarczuk. Wspólne światy na Conrad Festival 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:00
Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne – tak prezentuje się tegoroczny program Festiwalu Conrada. Na imprezę, która rozpoczyna się 20 października w Krakowie, zapraszaliśmy w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Conrad Festival 2014 to sztuka wyboru

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 17:20
- Kraków to jedyne miejsce na świecie, gdzie Boris Akunin spotka się z Jaume'em Cabré, Paulem Austerem, Rają Shehadehem oraz Olgą Tokarczuk - zapraszał na Conrad Festival 2014 Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Impreza potrwa od 20 do 26 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raja Shehadeh: Żydzi i Palestyńczycy na zdjęciach są nierozróżnialni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
- Mój przyjaciel chodził po ulicach Jerozolimy Wschodniej i Zachodniej i robił ludziom zdjęcia z ukrycia. Gdy zmieszał fotografie, nie dało się odróżnić, w której części miasta były robione - mówił w Dwójce Raja Shehadeh palestyński pisarz, gość tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń