Zmierzyć się z traumą. "Mała zagłada" Anny Janko

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 09:00
- Długo musiałam czekać na tę książkę, nie byłam gotowa, nie dojrzałam do wiedzy o Sochach - mówiła Anna Janko o drodze, jaką musiała przejść, by napisać "Małą zagładę".
Audio
  • Z Anną Janko o jej książce "Mała zagłada" rozmawia Barbara Gawryluk ("Wybieram Dwójkę")
Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi Anna Janko Mała Zagłada (na zdjęciu fragment okładki książki)
"Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi…” Anna Janko Mała Zagłada (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne Wydawnictwa Literackiego

Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć…
- O tym, że rodzice mojej mamy zostali rozstrzelani i została sierotą, wiem od zawsze - opowiadała w Dwójce Anna Janko. Obawa, że świadkowie odejdą, że nie będzie mogła już zweryfikować wspomnień swojej matki, w końcu - świadomość, że już czas, by spotkać się twarzą w twarz z tragiczną przeszłością, skłoniły pisarkę do zmierzenia się z tym niełatwym tematem.
- Mamy historyczną szansę powiedzieć dziś wprost, co tak naprawdę czujemy w środku, poza wszelką poprawnością polityczną – podkreślała Anna Janko to szczególne doświadczenie drugiego pokolenia powojennego, które powinno, zdaniem pisarki, rozważyć temat wojennej traumy.

***

Prowadziła: Barbara Gawryluk

Gość: Anna Janko (pisarka, autorka m.in. "Małej zagłady")

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

materiały promocyjne/jp/mc

Czytaj także

Młodzi Niemcy i Ukraińcy naprawiają krzywdy z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:20
Iris jest Niemką, a Olga Ukrainką. Obie przyjechały do Polski w ramach projektu "Akcja Znak Pokuty- Służba dla Pokoju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak można żyć, gdy było się w Treblince?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 09:21
Samuel Willenberg jest ostatnim żyjącym więźniem hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince.
rozwiń zwiń