X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmierzyć się z traumą. "Mała zagłada" Anny Janko

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 09:00
- Długo musiałam czekać na tę książkę, nie byłam gotowa, nie dojrzałam do wiedzy o Sochach - mówiła Anna Janko o drodze, jaką musiała przejść, by napisać "Małą zagładę".
Audio
  • Z Anną Janko o jej książce "Mała zagłada" rozmawia Barbara Gawryluk ("Wybieram Dwójkę")
Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi Anna Janko Mała Zagłada (na zdjęciu fragment okładki książki)
"Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi…” Anna Janko Mała Zagłada (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne Wydawnictwa Literackiego

Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć…
- O tym, że rodzice mojej mamy zostali rozstrzelani i została sierotą, wiem od zawsze - opowiadała w Dwójce Anna Janko. Obawa, że świadkowie odejdą, że nie będzie mogła już zweryfikować wspomnień swojej matki, w końcu - świadomość, że już czas, by spotkać się twarzą w twarz z tragiczną przeszłością, skłoniły pisarkę do zmierzenia się z tym niełatwym tematem.
- Mamy historyczną szansę powiedzieć dziś wprost, co tak naprawdę czujemy w środku, poza wszelką poprawnością polityczną – podkreślała Anna Janko to szczególne doświadczenie drugiego pokolenia powojennego, które powinno, zdaniem pisarki, rozważyć temat wojennej traumy.

***

Prowadziła: Barbara Gawryluk

Gość: Anna Janko (pisarka, autorka m.in. "Małej zagłady")

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

materiały promocyjne/jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi Niemcy i Ukraińcy naprawiają krzywdy z przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:20
Iris jest Niemką, a Olga Ukrainką. Obie przyjechały do Polski w ramach projektu "Akcja Znak Pokuty- Służba dla Pokoju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozostał tylko wojenny dziennik. Niezwykła historia polskiego pilota

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 11:42
Eugeniusz Kasprzak po raz pierwszy zasiadł za sterami samolotu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Swoją historię opisał w pamiętniku, który jest jedną z niewielu po nim pamiątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak można żyć, gdy było się w Treblince?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 09:21
Samuel Willenberg jest ostatnim żyjącym więźniem hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince.
rozwiń zwiń