Ludzie-marionetki w stalinowskiej Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 19:35
Lucian Dan Teodorovici w swojej książce "Matei Brunul" opowiada szczególną historię: uwięziony, torturowany lalkarz traci pamięć. Securitate postanawia napisać jego życie na nowo.
Audio
  • Z Lucianem Danem Teodoroviciem - pisarzem, autorem książki "Matei Brunul" - i Radosławą Janowską-Lascar, tłumaczką, rozmawia Grzegorz Chojnowski (Wybieram Dwójkę)
Książka Luciana Dana Teodorovicia Matei Brunul została wielokrotnie uznana za Książkę Roku przez najważniejsze rumuńskie czasopisma i instytucje kultury. Na zdj. fragm. okładki
Książka Luciana Dana Teodorovicia "Matei Brunul" została wielokrotnie uznana za Książkę Roku przez najważniejsze rumuńskie czasopisma i instytucje kultury. Na zdj. fragm. okładki Foto: mat. promocyjne Oficyny Wydawniczej Atut

Z jednej strony: dramatyczne losy marionetkarza i jego lalki. Z drugiej: obnażenie działań nieludzkiego systemu, który próbuje przerobić ludzi na własną modłę, zabrać im wolność, kierować - pociągając na odpowiednie sznurki - każdą chwilą życia.

Lucian Dan Teodorovici, opowiadając w Dwójce o "Matei Brunul", zdradzał m.in., na ile historia przedstawiona w książce jest oparta na faktach oraz dlaczego nie wszystkim podobało się to, w jaki sposób pokazał rumuńskich oprawców.

***

Prowadził: Grzegorz Chojnowski

Goście: Lucian Dan Teodorovici (pisarz, autor książki "Matei Brunul", nominowanej do Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus"), Radosława Janowska-Lascar (tłumaczka "Matei Brunul" na język polski)

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mc

Czytaj także

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 10:00
Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruiny. Książki od Polesia do Detroit

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 07:30
Rozmowa o książkach "Usypać góry. Historie z Polesia" Małgorzaty Szejnert oraz "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki" Charliego LeDuffa.
rozwiń zwiń