"Zapobiegam zapominaniu". Zmarł noblista Günter Grass

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 23:00
W wieku 87 lat zmarł Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., autor m.in. głośnej powieści "Blaszany Bębenek". Posłuchaj nagrań poświęconych pisarzowi oraz fragmentu wywiadu, jakiego udzielił Dwójce w 2006 roku.
Audio
  • Z Günterem Grassem rozmawia Hanna Maria Giza (fragm. wywiadu z 2006 roku)
  • O twórczości Güntera Grassa mówią Paweł Huelle, Władysław Zawistowski, Antoni Pawlak i prof. Andrzej Janusaitis (Wybieram Dwójkę)
  • Günter Grass: zapobiegam zapominaniu (Wybieram Dwójkę)
  • Z Lukiem Percevalem, reżyserem "Blaszanego bębenka" w Thalia Theater w Hamburgu, rozmawia Monika Pilch (Poranek Dwójki)
Gnter Grass w 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, w którym urodził w 1927 r.
Günter Grass w 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, w którym urodził w 1927 r.Foto: PAP-ZENTRALBILD

W przeprowadzonej przez Hannę Marię Gizę rozmowie Günter Grass mówił m.in. o jakże ważnym dla jego twórczości zagadnieniu pamięci, zwłaszcza tej związanej z niemiecką historią. - Moje pokolenie nie miało wyboru, nie mogło wybrać sobie tematów literackich - podkreślał pisarz, opowiadając o wpływie, jaki na jego pisarstwo wywarła II wojna.

***

W sobotę (18.04) przypomnimy w Dwójce radiową adaptację "Blaszanego bębenka" w reż. Wojciecha Markiewicza. Wśród wykonawców m.in. Janusz Łagodziński, Elżbieta Kijowska, Adam Bauman, Bronisław Pawlik.

***

"Blaszany bębenek" to groteskowo-naturalistyczna powieść. W 1979 roku została przeniesiona na ekrany kin. Film pod tym samym tytułem wyreżyserował Volker Schlöndorff. Dzieło jest częścią tak zwanej Trylogii Gdańskiej, w której skład wchodzą ponadto "Kot i mysz" oraz "Psie lata". Powieści opowiadają o rozwoju faszyzmu i epizodach wojennych. Opisują życie Gdańska, miasta na pograniczu kulturowym, "małej ojczyzny" Polaków i Niemców.

Do inspiracji tymi książkami przyznaje się Paweł Huelle, w wyraźny sposób odnoszący się do twórczości Güntera Grassa w swojej powieści "Weiser Dawidek".

– Kiedy ta powieść się ukazała i zrobiła małe zmieszanie, bardzo wielu krytyków polskich i niemieckich przyrównywało ją do "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa – wspominał w 2013 r. w Dwójce Paweł Huelle. – Oczywiście tego rodzaju odczytania były błędne, choć w mojej powieści rzeczywiście było świadome nawiązanie do niemieckiego pisarza, chodziło jednak o inną książkę. "Weiser Dawidek" jest próbą dialogu z moim ukochanym utworem Grassa "Kot i mysz" – wyznał.
Günter Grass w archiwach Radia Wolna Europa >>>

– To, co się teraz dzieje w Europie, jest zakorzenione w XX-wiecznej historii Europy. Jesteśmy jednak zarzucani przez media ogromną ilością informacji, przez co zapominamy na przykład, jakie są prawdziwie przyczyny konfliktu na Ukrainie – mówił w 2014 r. pisarz (i dyplomowany rzeźbiarz!) Günter Grass na uroczystości odsłonięcia rzeźby jego autorstwa w Gdańsku.

Praca nazywa się "Turbot pochwycony", a uroczystość odbyła się w ramach 6. Festiwalu Grassomania. Na miejscu była Małgorzata Żerwe, która rozmawiała z artystą oraz innymi uczestnikami wydarzenia, także tymi najmłodszymi. Na Grassomani miała bowiem również miejsce premiera "Grassówki", czyli kilkuetapowej gry online, w której pojawiają się wątki i postaci z powieści niemieckiego prozaika oraz opisane w nich miejsca na terenie Gdańska.

***

Materiały zostały wyemitowane w programach "Wybieram Dwójkę" oraz "Poranek Dwójki".

mm/mc

Czytaj także

Gdańsk, czyli historia znikania

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 15:00
- Istotą historii Gdańska jest to, że co pewien czas duże formacje kulturowe nagle po prostu znikają z tego miasta - mówił w Dwójce Paweł Huelle, autor głośnego "Weisera Dawidka", a także oczekiwanej powieści "Śpiewaj ogrody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorta Jagić: poeci nie są już prorokami...

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 08:00
- W Chorwacji ludzie nie interesują się poezją. A jej twórcy są dla nich reliktami przeszłości, postaciami w pewnym sensie śmiesznymi - wyznała w Dwójce laureatka tegorocznej nagrody "Europejski Poeta Wolności". Okazuje się jednak, że poezja wciąż może być przestrzenią wolności...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Huelle: wojna wymazała Polaków z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:00
– Świat Oskara, bohatera "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa, opierał się na trzech podstawach: ojcu Niemcu, matce Kaszubce i wuju Polaku. Wojna doprowadziła do brutalnego rozbicia tego trójkąta – mówił w Dwójce gdański pisarz Paweł Huelle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Günter Grass nie żyje. Laureat Nagrody Nobla zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 20:35
Günter Grass znany jest przede wszystkim dzięki tak zwanej Trylogii Gdańskiej, złożonej z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata".
rozwiń zwiń