Jak uratować Państwowy Instytut Wydawniczy

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 18:00
- Byłoby dramatyczną sytuacją, gdyby ktoś podjął dziś decyzję o likwidacji PIW - podkreślał w Dwójce znawca rynku książki Piotr Dobrołęcki.
Audio
  • Z Grzegorzem Gaudenem, Rafałem Skąpskim i Pawłem Waszczykiem nt. sytuacji Państwowego Instytutu Wydawniczego rozmawia Kamil Radomski (Wybieram Dwójkę)
  • Z Piotrem Dobrołęckim o sytuacji Państwowego Instytutu Wydawniczego rozmawia Katarzyna Nowak (Wybieram Dwójkę)
Wrocław, rok 1948. Ekspozycja książek Państwowego Instytutu Wydawniczego na Wystawie Ziem Odzyskanych
Wrocław, rok 1948. Ekspozycja książek Państwowego Instytutu Wydawniczego na Wystawie Ziem OdzyskanychFoto: PAP

Ministerstwo Skarbu Państwa chce, by majątek Państwowego Instytutu Wydawniczego przejął Instytut Książki. - Profil wydawnictwa jest bardzo ambitny, ale jako wydawca generuje straty - mówił w Dwójce Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu. Z kolei Rafał Skąpski, ostatni dyrektor i likwidator PIW, podkreślał, że od momentu, kiedy rozpoczęto likwidację, udało się spłacić ok. 80 procent długu. - W sprzyjających okolicznościach w ciągu 2-3 miesięcy mogę doprowadzić do likwidacji długu w całości – przekonywał.

Czy jest zatem szansa na wykreślenie PIW z listy spółek w stanie likwidacji? Czy Ministerstwo Skarbu mogłoby podjąć decyzję o zmianie statusu wydawnictwa z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę skarbu państwa? I co z groźbą likwidacji PIW?

***

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Goście: uczestnicy warszawskiej debaty z 7 maja br. nt. przyszłości PIW: Grzegorz Gauden (dyrektor Instytytu Książki) i Rafał Skąpski (ostatni dyrektor i likwidator PIW), Paweł Waszczyk (redakor naczelny Biblioteki Analiz), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny Magazynu Literackiego "Książki"); w audycji przedstawiliśmy również wypowiedź minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej (fragm. audycji "O wszystkim z kulturą")

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".  

jp/mm

 

 

Czytaj także

Małgorzata Omilanowska: udział w kulturze pozytywnie wpływa na naszą pracę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2015 18:00
- Obawiam się, że wielu polityków nie ma świadomości, jaka jest rola kultury - mówiła minister kultury, odnosząc się do częstych sporów na linii artyści-urzędnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Dlaczego książki w Polsce są drogie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 15:30
Prezes Polskiej Izby Książki ubolewa nad tym, że książki traktuje się obecnie jak ubrania i po kilku miesiącach przestają być one modne.
rozwiń zwiń