Rok Zbigniewa Herberta: Miasta poety – Lwów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2008 22:15
Kiedy Bożena Markowska, autorka reportażu. odbyła podróż do Lwowa, wśród wielu tropów polskich szukała również śladów Zbigniewa Herberta – polskiego poety, który po wojnie zmuszony był opuścić rodzinne miasto.

Chodząc wraz z dziennikarkami Radia Lwów – Anną Gordijewską, Barbarą Baczyńską, Teresą Pakosz i publicystką lwowskiej gazety Bożeną Rafalską, po placach i ulicach miasta, widząc jego piękno, zrozumiała ból poety i wszystkich tych, którzy musieli kiedyś z tego miasta wyjechać. Zbigniew Herbert był tym, któremu bardzo trudno było nawet w wierszach wymówić imię  miasta. O swoim Lwowie pisał tak:

Ocean lotnej pamięci
Podmywa kruszy obrazy
Co noc
Staje boso,
Przed zatrzaśniętą bramą
Mojego miasta.

Czas przemian na Ukrainie i w Polsce pozwolił poecie wreszcie utrwalić swój ślad we Lwowie. Na jego domu  przy Łyczakowskiej 55, gdzie się urodził, a także w kościele św. Antoniego, miejscu jego chrztu – w 2002 r. wmurowano tablice upamiętniające tamte wydarzenia. Po polsku i ukraińsku wydano zbiór wierszy Zbigniewa Herberta. W ten sposób poeta Zbigniew Herbert powrócił do swego Lwowa.

O domu rodzinnym Herbertów, opowiada w reportażu pani Halina Herbert-Żebrowska – siostra poety, przywołuje wspomnienia domu rodzinnego, ale również sam poeta w swoich wierszach, a także Witold Szolginia i Józef Wittlin – kronikarze swego swojego miasta.

W cyklu Rok Zbigniewa  Herberta, który zaowocuje wieloma audycjami poświęconymi poecie, reportaż  Bożeny Markowskiej Miasto poety – Lwów, w poniedziałek, 4 lutego o godz. 22.15.

Zapraszamy!

 

Czytaj także

Wieczór literacki: Obecność Herberta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2008 21:00
W Wieczorze literackim - Obecność Herberta: pierwsza z cyklu godzinnych audycji, w Roku Herberta poświęconych Jego poezji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż Trójki: "Wędrujące z książkami"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 14:37
"Będziemy szli, my ludzie dorośli, którzy książki lubią i wiedzą, jak one mogą człowiekowi pomóc."
rozwiń zwiń