Wieczór literacki: Skandalista i pisklęta

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2008 21:00
Gościem dzisiejszej audycji będzie Anka Ptaszkowska.

Gościem wieczoru literackiego będzie Anka Ptaszkowska – profesor historii sztuki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Caen, jedna z założycielek Galerii Foksal, tłumaczka Deborda, przyjaciółka i niestrudzona popularyzatorka twórczości Krzysztofa Niemczyka, autora legendarnej powieści kontrkultury lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych – napisanej w 1968 roku książki "Kurtyzana i pisklęta" a wydanej w Polsce po 40 latach od jej powstania.

Kurtyzana i pisklęta to ostatnia z wielkich powieści, ujmująca w surrealistycznej konwencji groteskową wizję rzeczywistości polskiej lat sześćdziesiątych. Główna bohaterka, kurtyzana – monstrum kobiecości, luksusowa kokota przedwojennego typu, a zarazem współczesne wcielenie Fausta – podpisuje pakt z demonicznym profesorem – jej dawnym kochankiem, obecnie reżimowym naukowcem – i zostaje wtłoczona w komunistyczną rzeczywistość, w której zmaga się ze swoimi antagonistami – z jednej strony z uczonym protektorem, uosabiającym demoralizujący wpływ wszelkiej władzy, a z drugiej pisklętami, czyli "awangardą społeczną", której obraz został stworzony przez Niemczyka na podstawie quasi-socjologicznych obserwacji w środowisku hipisów krakowskich. Donkiszotowska walka kurtyzany staje się więc również walką o ocalenie własnego ja, konfrontowanego nieustannie z maskami narzucanymi każdej indywidualności w społeczeństwie spektaklu. Powieść Niemczyka zestawiana była z działami Witkacego, Schulza, Gombrowicza, Mrożka, a nawet z Boską komedią Dantego. Zanurzona bez reszty w świecie literackich aluzji, mitologicznych odniesień, skrząca się żywym, ale i niepozbawionym goryczy humorem, napisana wartkim, acz nieco manierycznym stylem – pozostaje oryginalnym dziełem znakomicie korespondującym ze skandalizującym życiem jej autora.

Jej pierwszymi czytelnikami i wielbicielami byli między innymi Tadeusz i Maria Kantorowie oraz Henryk Stażewski, który sfinansował przepisanie rękopisu Niemczyka. Mimo że wydanie francuskie powieści (1999) spotkało się z entuzjastyczną oceną krytyków i czytelników, książka Niemczyka ukazuje się w Polsce dopiero teraz, niemal czterdzieści lat od napisania i trzynaście lat po śmierci autora.

Zaprasza Joanna Szwedowska

Czytaj także

Ta książka była pierwsza

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 22:10
"Sprawa mordu katyńskiego" Józefa Mackiewicza od 6-ego kwietnia w Jedynce, w Lekturach przed północą, a dziś dodatkowo w Wieczorze z Jedynką
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w książkach

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2010 16:00
"Ludzie radia" potrafią pięknie mówić o muzyce, okazuje się, że równie dobrze idzie im pisanie o niej.
rozwiń zwiń