X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławomir Nowinowski: Giedroycia napędzała świadomość katastrofy

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 12:36
- On wiedział, że wraz z końcem wojny kończy się świat, który był dotąd - o działalności Jerzego Giedroycia mówił w Dwójce autor książki "Giedroyc w 1946 roku".
Audio
  • Sławomir Nowinowski: Giedroycia napędzała świadomość katastrofy (Dwójka)
Okładka książki Giedroyć w 1946
Okładka książki "Giedroyć w 1946"Foto: materiały prasowe

Jerzy Giedroyc 1200.jpg
Jerzy Gieroyc - serwis historyczny Polskiego Radia

Prof. Sławomir Nowinowski podkreślił, że Jerzy Giedroyc nie czuł się dobrze w atmosferze rozpaczy i marazmu, dlatego tuż po wojnie zabrał się do działania. - Z listów, które wtedy pisał do przyjaciół i znajomych, widać, że targały nim silne wątpliwości, sondował możliwości wspólnego działania.

Dla redaktora świadomość, że Związek Radziecki mógłby zapanować w całej Europie, oznaczałby koniec cywilizacji europejskiej. Dlatego Jerzy Giedroyc chciał powołać laboratorium idei, które przeciwstawiłoby się niszczeniu przez ideologię komunistyczną dotychczasowych wartości i form życia publicznego. W tym celu pisze listy do wielu czołowych intelektualistów. - On miał cudowną zdolność pozyskiwania ludzi. Potrafił wywołać u rozmówców i korespondentów pożądane reakcje - opowiadał prof. Nowinowski.

W jaki sposób udało się Jerzemu Giedroyciowi powołać do życia magazyn Kultura, który przez wiele lat był głosem nie tylko wolnej Polski, ale i innych narodów uciśnionych przez ZSRR? - o tym w nagraniu wywiadu, jaki z autorem książki "Giedroyc w 1946 roku" przeprowadziła Dorota Gacek.

Fragment rozmowy zabrzmiał na antenie Dwójki, w audycji "Wybieram Dwójkę" w dniu 28.08.2018.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuska biografia Herberta. Poezja przeciwko rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 13:49
- Dlaczego Herbert? Jego myśl jest pozornie racjonalna, a jednocześnie jego poezja jest filozoficzna - tłumaczyła Brigitte Gautier, autorka francuskiej biografia Herberta, swoje zainteresowanie polskim poetą.
rozwiń zwiń