Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
Audio
  • Rozmowa z prof. Zdzisławem Kudelskim, autorem książki "Gustaw Herling-Grudziński i »Kultura« paryska. Fakty - historia - świadectwa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy w Maisons-Laffitte, gdzie mieszkał od 1954 r.
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy w Maisons-Laffitte, gdzie mieszkał od 1954 r.Foto: PAP/Jerzy Ruciński

Na dowód swego twierdzenia autor "Dziennika pisanego nocą" przywołał liczne pisma, które Jerzy Giedroyc zakładał i redagował od lat 30. - Moim zdaniem nie ma redaktorów improwizowanych. Nie ma wypadków, gdy ktoś podejmuje się tej roli, siada za biurkiem i dostaje materiały do druku - powiedział.

Jerzy Giedroyc oddawał się swojej pracy całkowicie. - On żył "Kulturą". Można nawet powiedzieć, że przez 24 godziny na dobę myślał o tym samym. I to się widziało w jego pracy - opowiadał Gustaw Herling-Grudziński. - "Kultura" to proces tej przeszło 50-letniej pracy, pełnej pomysłowości, uporu, cierpliwości - mówił.

Choć Herling-Grudziński znał Giedroycia jako redaktora jeszcze przed wojną, twórcy poznali się dopiero w czasie II wojny światowej jako żołnierze. Każdy z nich jednak zupełnie inaczej zapamiętał to pierwsze spotkanie...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Zdzisław Kudelski (historyk literatury, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, edytorem dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, autor książki "Gustaw Herling-Grudziński i »Kultura« paryska. Fakty - historia - świadectwa")

Z nagrań archiwalnych: Gustaw Herling-Grudziński

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/ag

Czytaj także

Jerzy Giedroyc: polityka nie jest sakramentem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 20:00
– Wierność jest bardzo piękną cechą, ale nie w polityce – mówił Jerzy Giedroyc o podejściu do spraw publicznych swojego przyjaciela i publicysty Juliusza Mieroszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia. Żona i podpora Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
– Stworzyła dom dla Gustawa, dzięki czemu mógł on poświęcić się intensywnej pracy twórczej – mówił prof. Włodzimierz Bolecki o zmarłej 7 kwietnia Lidii Croce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukazał się zbiór korespondencji pomiędzy Jerzym Giedroyciem i Zdzisławem Najderem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 21:45
"Tak jak zdrowa i potrzebna jest różnica poglądów i postaw, tak zarazem olbrzymie (...) szkody przynoszą sprawie polskiej rozdźwięki" - pisał Zdzisław Najder do Jerzego Giedroycia. Zbiór listów, który się właśnie ukazał, obejmuje ok. trzydziestoletni okres ich korespondencji.
rozwiń zwiń