X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komuniści chcieli deportacji Herlinga z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:42
Ten wstydliwy dziś dla wielu epizod przypomniał profesor Włodzimierz Bolecki, opowiadając o wtorkowych uroczystościach w Neapolu, podczas których polskiego pisarza uhonorowali trzej prezydenci.
Audio
  • Relacja z odsłonięcia w Neapolu tablicy poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: archiwum prof. W. Boleckiego

- To spotkanie jest bez precedensu; to wydarzenie i polityczne, i kulturalne - podkreślał znawca twórczości polskiego pisarza i jego przyjaciel. - Prezydenci Włoch, Niemiec i Polski odsłonili tablicę pisarza-emigranta, pisarza, który w PRL-u był jednym z najdłużej zakazanych literatów, jako autor "Innego świata" i jako członek redakcji "Kultury".
Mówiąc o obecności polskiego pisarza we Włoszech – nie tylko jako twórcy literackiego, ale i publicysty – historyk literatury przypomniał nie tak odległe czasy, gdy autor "Innego świata" był przez niektórych uznawany za persona non grata. – Herling pozostawał, zwłaszcza w ostatnich latach, osobą dobrze rozpoznawaną. Bardzo ostro punktował wtedy przeszłość włoskiej partii komunistycznej. Jeden z dzienników, którego redakcja złożona była z osób o takich poglądach, żądał deportacji Herlinga z Włoch jako emigranta. Dzisiaj to oczywiście wstydliwa historia, niemniej wskazuje ona na ewolucję, jaką przeszli pewni sympatycy establishmentu intelektualnego we Włoszech - opowiadał Bartoszowi Pankowi profesor Bolecki.
Zapraszamy do wysłuchania obszernej relacji z neapolitańskich uroczystości (mówią m.in. Marta Herling, córka pisarza; Małgorzata Nycz i Anna Zaremba z Wydawnictwa Literackiego; zamieściliśmy również wypowiedzi prezydentów Polski, Włoch i Niemiec uczestniczących w odsłonięciu tablicy).

Tablica
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Tablicę pamiątkową na neapolitańskim domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat mieszkał Gustaw Herling-Grudziński, odsłonięto dziś w obecności Bronisława Komorowskiego, Giorgio Napolitano oraz Joachima Gaucka. Zobacz więcej
Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata".
Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną. Dzięki archiwalnym rozmowom, jakie przeprowadzili z nim dziennikarze Radia Wolna Europa oraz radiowej Dwójki, dowiemy się również, jak autor "Skrzydeł ołtarza" odczytuje własną twórczość, na co kładzie akcenty, jak komentuje swoich egzegetów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

U niego pomieszkiwał Herling-Grudziński

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 08:40
- Kiedy pierwszy raz kładłam się tu spać, Gustaw Herling -Grudziński kategorycznie kazał mi zamknąć okno, żeby nie weszły do pokoju szczury i złodzieje - opowiadała w Dwójce Ewa Sawicka o domu filozofa Benedetto Croce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uhonorowali autora "Innego świata". "Neapol małą Polską"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 12:31
Na domu, w którym pisarz mieszkał ponad 40 lat, prezydenci Polski, Niemiec i Włoch odsłonili tablicę poświęconą jego pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przezwyciężyli totalitaryzmy. Składają hołd Herlingowi-Grudzińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:20
Prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydentami Niemiec i Włoch: Joachimem Gauckiem i Giorgio Napolitano odsłonił tablicę poświęconą pamięci pisarza.
rozwiń zwiń