Komuniści chcieli deportacji Herlinga z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:42
Ten wstydliwy dziś dla wielu epizod przypomniał profesor Włodzimierz Bolecki, opowiadając o wtorkowych uroczystościach w Neapolu, podczas których polskiego pisarza uhonorowali trzej prezydenci.
Audio
  • Relacja z odsłonięcia w Neapolu tablicy poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu
Gustaw Herling-Grudziński
Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: archiwum prof. W. Boleckiego

- To spotkanie jest bez precedensu; to wydarzenie i polityczne, i kulturalne - podkreślał znawca twórczości polskiego pisarza i jego przyjaciel. - Prezydenci Włoch, Niemiec i Polski odsłonili tablicę pisarza-emigranta, pisarza, który w PRL-u był jednym z najdłużej zakazanych literatów, jako autor "Innego świata" i jako członek redakcji "Kultury".
Mówiąc o obecności polskiego pisarza we Włoszech – nie tylko jako twórcy literackiego, ale i publicysty – historyk literatury przypomniał nie tak odległe czasy, gdy autor "Innego świata" był przez niektórych uznawany za persona non grata. – Herling pozostawał, zwłaszcza w ostatnich latach, osobą dobrze rozpoznawaną. Bardzo ostro punktował wtedy przeszłość włoskiej partii komunistycznej. Jeden z dzienników, którego redakcja złożona była z osób o takich poglądach, żądał deportacji Herlinga z Włoch jako emigranta. Dzisiaj to oczywiście wstydliwa historia, niemniej wskazuje ona na ewolucję, jaką przeszli pewni sympatycy establishmentu intelektualnego we Włoszech - opowiadał Bartoszowi Pankowi profesor Bolecki.
Zapraszamy do wysłuchania obszernej relacji z neapolitańskich uroczystości (mówią m.in. Marta Herling, córka pisarza; Małgorzata Nycz i Anna Zaremba z Wydawnictwa Literackiego; zamieściliśmy również wypowiedzi prezydentów Polski, Włoch i Niemiec uczestniczących w odsłonięciu tablicy).

Tablica
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Tablicę pamiątkową na neapolitańskim domu przy via Crispi 69, w którym przez ponad czterdzieści lat mieszkał Gustaw Herling-Grudziński, odsłonięto dziś w obecności Bronisława Komorowskiego, Giorgio Napolitano oraz Joachima Gaucka. Zobacz więcej
Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata".
Na stronie herling.polskieradio.pl znajdziemy wywiady z pisarzem oraz jego wspomnienia z różnych okresów życia składające się na jedyną w swoim rodzaju autobiografię mówioną. Dzięki archiwalnym rozmowom, jakie przeprowadzili z nim dziennikarze Radia Wolna Europa oraz radiowej Dwójki, dowiemy się również, jak autor "Skrzydeł ołtarza" odczytuje własną twórczość, na co kładzie akcenty, jak komentuje swoich egzegetów.

Czytaj także

U niego pomieszkiwał Herling-Grudziński

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 08:40
- Kiedy pierwszy raz kładłam się tu spać, Gustaw Herling -Grudziński kategorycznie kazał mi zamknąć okno, żeby nie weszły do pokoju szczury i złodzieje - opowiadała w Dwójce Ewa Sawicka o domu filozofa Benedetto Croce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uhonorowali autora "Innego świata". "Neapol małą Polską"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 12:31
Na domu, w którym pisarz mieszkał ponad 40 lat, prezydenci Polski, Niemiec i Włoch odsłonili tablicę poświęconą jego pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przezwyciężyli totalitaryzmy. Składają hołd Herlingowi-Grudzińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 15:20
Prezydent Bronisław Komorowski wraz z prezydentami Niemiec i Włoch: Joachimem Gauckiem i Giorgio Napolitano odsłonił tablicę poświęconą pamięci pisarza.
rozwiń zwiń