U niego pomieszkiwał Herling-Grudziński

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 08:40
- Kiedy pierwszy raz kładłam się tu spać, Gustaw Herling -Grudziński kategorycznie kazał mi zamknąć okno, żeby nie weszły do pokoju szczury i złodzieje - opowiadała w Dwójce Ewa Sawicka o domu filozofa Benedetto Croce.
Audio
Benedetto Croce
Benedetto CroceFoto: wikipedia, domena publiczna

W neapolitańskim domu na via Crispi 69 gdzie mieszka rodzina włoskiego filozofa Benedetto Croce i w którym wraz żoną Lidią i dziećmi mieszkał Gustaw Herling-Grudziński Elżbieta Sawicka była parokrotnie. Odwiedziała w nim pisarza. Ich wspólne rozmowy zawarła w książce "Widok z wieży". Sam budynek dziennikarka wspomina jako imponujący.

-To dom, który robi ogromne wrażenie. To urokliwa willa włoska, przeszkolna, z bardzo pięknym ogrodem, w którym rosną palmy, róże, kamelie - wspominała dziennikarka.

Budynek, w którym dziś mieści się Fundacja im. Benedetta Croce, jest podzielony na kilka segmentów i ma kilka klatek schodowych. Ponadto jest pilnie strzeżony, gdyż swoją siedzibę ma w nim konsulat niemiecki. O konieczności takiej ochrony przekonywał Ewę Sawicką sam Herling-Grudziński: - Pan Gustaw trochę mnie tym Neapolem straszył. Przed wyjściem na miasto kazał mi zdejmować obrączkę i zostawiać paszport - wspominała.

>>Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu<<

Choć dom nosi imię Benedetto Croce to sam filozof nigdy w nie mieszkał. Jego siedziba znajdowała się w centrum Neapolu, w pięknym pałacu, w którym obecnie mieści się Instytut Historyczny.

O znaczeniu włoskiego filozofa dla powojennej Italii w audycji mówi prof. Joanna Ugniewska tłumaczka dzieła Benedetto Croce "Historia literatury w XIX wieku".

Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice odsłoniętych rękopisów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 09:10
Dzienniki wielkich pisarzy znamy tylko w formie przetworzonej – poznajemy teksty wybrane, przejrzane, często: ocenzurowane. Co jednak, gdy dotrzemy do kartek i notatników, na których prowadzono prywatne zapiski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczczą polskiego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:06
W mieście, z którym Gustaw Herling-Grudziński związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięci Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 17:21
We włoskim mieście, z którym polski pisarz związał swoje powojenne życie, zostanie odsłonięta upamiętniająca go tablica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński odkryty na nowo

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 06:07
W Neapolu prezydenci Polski, Włoch i Niemiec uczcili polskiego pisarza. Z tej okazji uruchomiony został specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony autorowi "Innego świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny świat" był we Włoszech książką znienawidzoną

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 16:12
W Dwójkowym "Poranku", z okazji odsłonięcia w Neapolu tablicy upamiętniającej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, przedstawiliśmy fragment rozmowy z córką pisarza, Martą Herling.
rozwiń zwiń