Polskie Radio
Section05
deportacja

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann II wojna światowa akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Trwa rusyfikacja Ukrainy. Za odmowę - deportacja w głąb Rosji

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii przekazało informację o bezwzględnej rusyfikacji okupowanych terenów Ukrainy przez Kreml. Podkreślono, że Moskwa chce, aby integracja stała się nieodwracalna. Mieszkańcom, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu, po 1 lipca będzie grozić deportacja lub wywiezienie w głąb Rosji - przekazał brytyjski resort.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Ukraina Rosja deportacja wojna na Ukrainie

"Trzeba rozmawiać, jak zatrzymać, a nie jak rozmieszczać przybyszów". Meloni o nielegalnej migracji

W czwartek w Grenadzie na południu Hiszpanii premier Włoch Giorgia Meloni oświadczyła, że jej rząd "nalega na to, by w dyskusji nad paktem migracyjnym rozmawiać o tym, jak zatrzymać nielegalną imigrację do Europy, a nie jak rozmieszczać w niej imigrantów". Deklarację tę złożyła po przyjeździe na spotkanie Europejskiej Wspólnoty Politycznej i piątkowy nieformalny szczyt UE.
Zobacz więcej na temat:  migracja Włochy Tunezja ŚWIAT Europa deportacja sądownictwo imigranci w Europie sąd kryzys migracyjny 2023

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  Syberia deportacje deportacja HISTORIA historia Polski ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne zbrodnia katyńska

Setki nielegalnych imigrantów w Hiszpanii. Rząd nakazał deportację z Ceuty do Maroka

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii nakazał deportację 920 imigrantów z Ceuty do Maroka. Wśród osób, które mają w najbliższych dniach opuścić tę hiszpańską enklawę są głównie obywatele Maroka, którzy pomiędzy 17 a 19 maja przybyli do Ceuty w sposób nielegalny. W grupie tej są też dzieci.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie deportacja Hiszpania Maroko imigracja ŚWIAT Europa

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja Agnieszka Kamińska Syberia deportacja NKWD Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf historia Polski POLSKA