Moja żona z Portugalii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 13:00
W audycji z cyklu "Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawiamy o intrygującej sztuce obyczajowej portugalskiego autora.
Audio
Moja żona z Portugalii
Foto: Pedrosimoes7/Flickr, lic. CC

Tym razem Iwona Malinowska i krytyk teatralny Janusz Majcherek omawiają wydrukowaną w listopadowym numerze "Dialogu" sztukę pt. "Moja żona", którą napisał, zaliczany do młodszej generacji dramatopisarzy, autor portugalski Jose Maria Vieira Mendes.
Jest to typowy w naszym, współczesnym rozumieniu tego słowa, "dramaturg", który większość swoich spektakli współtworzy z zespołem teatru Praga na scenie. Ale zdarza mu się również od czasu do czasu napisać sztukę, którą można wystawić w każdym teatrze. Taka jest właśnie "Moja żona" –  sztuka, której nadalibyśmy etykietkę "rodzinna". Ale trzeba przyznać, że przedstawia specyficzny obraz rodziny.: ojciec – człowiek pracy, były rewolucjonista, nadal z ideałami, żądny czynu, ale, niestety, wyraźnie starzejący się, co widać w codziennym obcowaniu z nim. Podobnie zaczyna "tetryczeć" jego żona…
Są też reprezentanci młodego pokolenia: syn owej pary –Nuno, rozmemłany, leniwy, bez wyraźnych wytycznych na przyszłość w stosunku do siebie i swojej żony: Laury.
Sztuka ta jest integralnym utworem, choć w wielu aspektach nawiązuje do Strindbergowskiej "Zabawy z ogniem".Czytaj także

Kim jest mężczyzna znaleziony w Pirenejach?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 12:31
Wyciągnięto go spod śniegu, stracił pamięć. Władze brytyjskie podejrzewają, że to ich obywatel. Tymczasem pojawiła się kobieta, która podaje się za żonę tajemniczego człowieka z gór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegowie uciekają w światy równoległe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 10:57
Jest szczęśliwa i bezpieczna. Ale to może tylko pozór. Nagle staje się bowiem kimś innym: śmiertelnie chorym, w straszliwym zagrożeniu. Czuje, jakby znajdowała się na jakiejś wyspie, którą czeka niewyobrażalna katastrofa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutna Wigilia w Dublinie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 20:00
W cyklu "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" opowiadaliśmy o sztuce irlandzkiej "Dublińska kolęda”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bóg i śmierć? Woody Allen jest przerażający...

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 11:00
Znakomity amerykański twórca jest nie tylko autorem filmów. Ma on na swoim koncie również intrygujące sztuki teatralne.
rozwiń zwiń