Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
Audio
 • "Skoro zbliża się północ, pozwolę sobie na szczerość". Fragment spotkania z Tadeuszem Konwickim. (PR, 2006)
 • Tadeusz Konwicki: może sztuka jest lekarstwem na nasz lęk wobec niewiadomego" (PR, 2006)
 • Janusz Głowacki wspomina Tadeusza Konwickiego (Poranek Dwójki)
 • Paweł Potoroczyn wspomina Tadeusza Konwickiego (Dwójka)
 • Paweł Huelle o Tadeuszu Konwickim (PR, 8.01.2015)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim o wolności i literaturze
 • "Tadeusz Konwicki jest dowodem na istnienie Boga" (PR, 30.09.2013)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: dyskretna pogarda i inne właściwości (PR, 2011)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: z książką w sadzie (PR, 2011)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: właściwie to byłem potworem (PR, 2011)
 • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: wchodzenie w przyspieszoną dorosłość (PR, 2011)
 • Profesor Jerzy Jarzębski przypomina, że właśnie w okresie PRL-u Tadeusz Konwicki tworzył swoje najważniejsze dzieła, a swoją twórczością pokazywał jak się przez ten system się przechodziło/IAR
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu Jak daleko stąd, jak blisko w Łodzi. Autor książkowej Małej Apokalipsy i filmowego Ostatniego dnia lata zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu
Na zdjęciu archiwalnym z 06.1971 r. pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki na planie filmu "Jak daleko stąd, jak blisko" w Łodzi. Autor książkowej "Małej Apokalipsy" i filmowego "Ostatniego dnia lata" zmarł w swoim warszawskim mieszkaniu Foto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Tadeuszowi Konwickiemu poświęcony również będzie czwartkowy "Dwukropek". Gośćmi Andrzeja Franaszka będą m.in. Joanna Szczęsna i Maciej Englert.

Wywiad z Tadeuszem Konwickim w radiowej Dwójce

W 2006 roku, z okazji 80. urodzin Tadeusza Konwickiego, odbył się w Programie 2 Polskiego Radia wielki festiwal jego twórczości. Na jego zakończenie, późnym wieczorem, spotkaliśmy się z pisarzem w Dwójkowym studiu. W trakcie tej szczególnej rozmowy zapytaliśmy naszego gościa m.in. o ludzkie możliwości poznania świata, odkrycia tajemnicy o istocie życia.
– Skoro zbliża się północ, pozwolę sobie na szczerość – odpowiedział. - Tak jak wielu innych, było moją wielką ambicją, że przynajmniej o krok posunę się dalej w tej wiedzy. Ale wydaje mi się, że nigdy nie będziemy tego wiedzieli. Może hamować nas to, że żyjemy w bardzo tragicznym konflikcie: między naszą animalnością, instynktami a naszą świadomością.  
"Małą apokalipsę" przeczytałem pierwszy raz w 1979 roku. To była wielka lekcja odwagi, polskości i... poczucia humoru - mówił Paweł Potoroczyn w Dwójkowej audycji poświęconej fenomenowi Tadeusza Konwickiego

- Potrafił łączyć absurd z realizmem, szyderstwo z sentymentalizmem. Miał wspaniałe poczucie humoru, ale w tym była maskowana ironią prawdziwa rozpacz – wspominał Tadeusza Konwickiego w "Poranku Dwójki" Janusz Głowacki. Paweł Potoroczyn natomiast mówił m.in. o "dyskretnej odwadze" autora "Małej apokalipsy", o jego "nieepatowaniu swoją dzielnością".

Tajemniczy wyznawcy Tadeusza Konwickiego. Kim jest "konwicczyk"? Rozmowa o twórczości autora "Kalendarza i klepsydry"

- Z godnością wycofywał się z życia, niewielu tak potrafi – podkreślał z kolei Paweł Huelle. Próbując scharakteryzować specyfikę prozy Tadeusza Konwickiego, gdański pisarz zwracał uwagę na niezwykły stop dwóch elementów: niesłychanego, przedstawiającego bolesną rzeczywistość PRL realizmu i swoistej (wileńskiej, kresowej) magiczności.

***

Audycję specjalną prowadziła Joanna Szwedowska

Goście: Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, pisarz), Paweł Huelle (pisarz)

Data emisji: 8.01.2014

Godzina emisji: 10.30

jp/bch

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tadeusz Konwicki jest dowodem na istnienie Boga"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
- "Małą apokalipsę przeczytałem pierwszy raz w 1979 roku. To była wielka lekcja odwagi, polskości i... poczucia humoru - powiedział Paweł Potoroczyn w Dwójkowej audycji poświęconej fenomenowi Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Tadeusz Konwicki. O śmierci nie bał się mówić

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 07:50
Wybitny polski pisarz, scenarzysta i reżyser zmarł w wieku 88 lat. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Autor "Małej Apokalipsy", "Kroniki wypadków miłosnych", "Kalendarza i klepsydry", a także powieści "Z oblężonego miasta".
rozwiń zwiń