Poświatowska. "Poezja był dla niej autoterapią"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
- Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, ze świadomością, że nie będzie żyła długo - mówiła Mariola Pryzwan, autorka książki o poetce.
Audio
  • Mariola Pryzwan o książce "Haśka. Halina Poświatowska we wspomnieniach i listach". Rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczy, Dzień dzisiejszy, Oda do rąk i wydany pośmiertnie tom Jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk" i wydany pośmiertnie tom "Jeszcze jedno wspomnienie" zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe

"Haśka. Halina Poświatowska we wspomnieniach i listach" to książka, która ukazuje się w 80. rocznicę urodzin poetki. Znalazły się w niej opowieści rodziny, przyjaciół i kolegów "po piórze".

Mariola Pryzwan zwracała uwagę, że obraz Haliny Poświatowskiej, jaki wyłania się z tych wspomnień, jest ulotny i kolorowy. - Zakochani w niej mężczyźni widzieli ją jasnowłosą i zielonooką, z kolei kobiety mówiły, że jej włosy są popielate, a oczy niebieskie. Jan Adamski, ostatnia miłość Haliny, przyrównywał ją do witraża w kościele - opowiadała autorka publikacji.

Z książki tej dowiadujemy się, że Halina Poświatowska nie planowała kariery poetki. W spełnieniu jej największego zawodowego marzenia przeszkodziła choroba serca, której poetka nabawiła się w czasie wojny.

***

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Mariola Pryzwan (autorka biografii Haliny Poświatowskiej)

Data emisji: 4.04.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mg

Czytaj także

Poeci, którzy piszą niewidoczną prozę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:01
Spotkanie z prof. Agnieszką Klubą, której książkę "Poemat prozą w Polsce" wydano niedawno w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bądź wierny Idź". Poznaj przesłanie Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 23:59
Wiele z jego wierszy można odczytać jako zapis doświadczenia pokolenia, które przeżyło straszliwość wojny i trudnego pokoju. Poezja Zbigniewa Herberta wzywa do wierności i odwagi, a także odrzucenie kłamstwa i zniewolenia.
rozwiń zwiń