Poeci, którzy piszą niewidoczną prozę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:01
Spotkanie z prof. Agnieszką Klubą, której książkę "Poemat prozą w Polsce" wydano niedawno w serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Prof. Agnieszka Kluba o swojej książce "Poemat prozą w Polsce" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Agnieszka Kluba zajmuje się poezją polskiego i europejskiego modernizmu, w szczególności zagadnieniem istoty i granic poetyckości (zdj. ilustracyjne)
Agnieszka Kluba zajmuje się poezją polskiego i europejskiego modernizmu, w szczególności zagadnieniem istoty i granic poetyckości (zdj. ilustracyjne)Foto: TempusVolat/flickr/cc

Poemat prozą wiódł dotąd w Polsce żywot utajony. Pozostawał formą rozpoznawaną i podejmowaną przez nielicznych wtajemniczonych, zazwyczaj znawców poezji francuskiej, która ten sposób pisania wynalazła w XIX wieku. Dla pozostałych był czymś w pewnym sensie niewidocznym, nie dość wyczuwalnym i nierzadko mylonym z innymi formami literackimi.

"Proza poetów" – tak między innymi mówi się o tej formie, ponieważ z zagadkowych powodów właśnie ci, którzy piszą wiersze, odczuwają niekiedy potrzebę zwrócenia się ku prozie. Tak jak dwudziestu czterech bohaterów książki "Poemat prozą w Polsce".

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Agnieszka Kluba (literaturoznawczyni z Pracowni Poetyki Historycznej Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Data emisji: 1.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mat. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej/mc/mm

Czytaj także

Emocje czytelników wystarczą, by rozpoznać literaturę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:00
– Naukowe podstawy nie są konieczne, by zrozumieć istotę literatury – mówił prof. Edward Balcerzan, autor książki "Literackość. Modele, gradacje, eksperymenty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosna misja Dudycza na dworze Zygmunta Augusta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
- Nie można studiować historii XVI stulecia, nie zaglądając do korespondencji Andrzeja Dudycza - mówił w Dwójce historyk Janusz Tazbir.
rozwiń zwiń