Nieprzemądrzała mądrość. 15. rocznica śmierci Jerzego Turowicza

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 15:15
Redaktor i publicysta podejmujący najważniejsze dla Kościoła i Polski tematy, działacz katolicki i członek międzynarodowych organizacji, rozmówca i korespondent Papieża... 15 lat temu zmarł Jerzy Turowicz, przez ponad pół wieku redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".
Audio
  • Audycja Władysława Wilkiela poświęcona osobie Jerzego Turowicza w 80-tą rocznicę jego urodzin. W audycji udział biorą: Czesław Miłosz, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Krzysztof Kozłowski, Józefa Hennelowa, Jan Turnau, Marek Skwarnicki, Adam Szostkiewicz, ks. Adam Boniecki.
  • Audycja Władysława Wilkiela poświęcona osobie Jerzego Turowicza - publicysty, dziennikarza, redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" - w 80-tą rocznicę jego urodzin (dokończenie).
Jerzy Turowicz na I Krajowym Zjeździe Solidarności (Gdańsk, 1981 r.)
Jerzy Turowicz na I Krajowym Zjeździe "Solidarności" (Gdańsk, 1981 r.)Foto: PAP/CAF - Tadeusz Zagoździński

Oglądany z tej perspektywy Jerzy Turowicz, jawi się – słusznie – jako postać pomnikowa, człowiek, który wpłynął na kształt polskiego życia publicznego i polskiego katolicyzmu.

W tym obrazie brakuje jednak czegoś istotnego. Nie tylko jego skromności, wręcz nieśmiałości – połączonej, kiedy było trzeba, ze zdolnością do stanowczych rozstrzygnięć –  oraz uśmiechu. Przede wszystkim wielkiej pasji, jaką były literatura i sztuka - tak pisał w 10. rocznicę śmierci Redaktora Tomasz Fijałkowski w "Tygodniku Powszechnym".

"Czytając Twoje pismo (bo wszyscy wiemy, jak bardzo ono jest Twoje) chroniłeś mnie od zagubienia i rozpaczy. A także tego, że nie żyłem - i nie chcę żyć - na kolanach" - pisał w Zbigniew Herbert do Jerzego Turowicza w ciemnych latach 50.

Czesław Miłosz natomiast w pięknym wierszu "Caffè Greco", wspominającym rzymskie spotkanie z Turowiczem w latach 80., zwracał się do swojego rozmówcy: "Ty masz mój podziw/Bo dokonałeś więcej, niż genialni, pyszni/Tu siadujący niegdyś moi kompanowie". I dodawał znamienne zdanie: "Z wiekiem, czy też z mijaniem dwudziestego wieku/Pięknieje dar mądrości i zwyczajna dobroć".

Jerzy Turowicz. Anioł z uśmiechem sprytnego lisa>>>
"On naprawdę lubi ludzi. Lubi ludzi bez złudzeń, że będą aniołami kiedykolwiek", powiedziała niegdyś Wisława Szymborska.

I jeszcze, by spojrzeć na redaktora nieco z innej strony, głos Joanny Olczak-Ronikier: "Sumienie naszej epoki, które do drugiej w nocy ogląda wraz z żoną, panią Anną, koncert zespołu Pink Floyd w Rai Uno"...

Gawęda Jerzego Turowicza w setną rocznicę urodzin>>>

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji Władysława Wilkiela z serwisu "Radia Wolności" poświęconej osobie Jerzego Turowicza w 80. rocznicę jego urodzin. W audycji udział wzięli: Czesław Miłosz, Stanisław Stomma, Jacek Woźniakowski, Krzysztof Kozłowski, Józefa Hennelowa, Jan Turnau, Marek Skwarnicki, Adam Szostkiewicz, ks. Adam Boniecki.

jp/mc

Czytaj także

Katolicyzm musi być otwarty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 09:00
- Kościół jest zawsze skierowany ku wszystkim, z którymi można czynić dobro - podkreślała w Dwójce Józefa Hennelowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawęda Jerzego Turowicza w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 13:00
Przez ponad pół wieku kierował "Tygodnikiem Powszechnym". Dla wielu był autorytetem, dla niektórych również politykiem. W cyklu "Głosy z Przeszłości" przypominamy historię życia słynnego redaktora, opowiedzianą jego słowami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turowicz. Anioł z uśmiechem sprytnego lisa

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2012 17:00
Mija setna rocznica urodzin redaktora "Tygodnika Powszechnego". To był człowiek niezwykle serdeczny, a jednocześnie zdolny do podejmowania właściwych, ale wymagających szalonej odwagi decyzji. Miłosz mówił, że jest jednocześnie dobry jak anioł i przebiegły jak lis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Turowicz: robić to samo, tylko lepiej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 05:40
– On się zawsze uśmiechał, a jednocześnie się wyczuwało, że istnieje ta jego strefa samotna – mówił o Jerzym Turowiczu w 1999 roku pisarz prof. Zygmunt Kubiak. Mijają 24 lata od śmierci wielkiego redaktora "Tygodnika Powszechnego", choć dla przyjaciół po prostu człowieka, który emanował dobrocią i spokojem.
rozwiń zwiń