Prawdziwa masoneria potrzebuje kobiet

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 19:42
– Udział kobiet w wolnomularstwie nie jest następstwem feminizmu, tylko normalności – mówił Tomasz Szmagier, uczestnik konferencji naukowej "Świat jako loża".
Audio
  • Konferencja "Świat jako loża. Obecność wolnomularstwa w kulturze - dawniej i dziś" (Wybieram Dwójkę)
Cyrkiel i Węgielnica - insygnia masonerii, międzynarodowego ruchu, mającego na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Na zdjęciu była siedziba loży masońskiej w Springfield, Massachusetts w USA
Cyrkiel i Węgielnica - insygnia masonerii, międzynarodowego ruchu, mającego na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Na zdjęciu była siedziba loży masońskiej w Springfield, Massachusetts w USAFoto: Andy Chase/Flickr

James Anderson (1680-1739) w swojej "Konstytucji Wolnomularzy" zakazywał kobietom przynależności do stowarzyszeń masońskich. – Wynikało to z ówczesnej pozycji społecznej kobiet – powiedziała Ewa Jaśkowska, uczestniczka konferencji. – Pierwsze kontakty kobiet z wolnomularstwem związane były z lożami adopcyjnymi, podporządkowanymi lożom męskim – dodała.

Niezależne wolnomularstwo żeńskie zapoczątkowano dopiero w 1945 r. – Od tego czasu można pracować w lożach męskich, mieszanych lub kobiecych. Dzięki temu nazwa wolnego mularstwa znajduje swój pełny wydźwięk – mówiła Ewa Jaśkowska.

***

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: Tomasz Szmagier, Ewa Jaśkowska, prof. Tadeusz Cegielski (uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Świat jako loża. Obecność wolnomularstwa w kulturze - dawniej i dziś")

Data emisji: 12.01.2015

Godzina emisji: 16.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mm

Czytaj także

Masonem nigdy nie będzie esbek. Partyjny ma pewne szanse

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 19:00
- Za wolnego człowieka nie zostanie uznana osoba uzależniona. Wolnomularze francuscy badają również to, czy kandydat do loży nie jest pantoflarzem - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Cegielski, kurator wystawy o masonerii w Polsce, która otwiera się właśnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masoneria Kobiet. Pro publico bono

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 20:32
Wystawa w Muzeum Narodowym zatytułowana „Masoneria Kobiet. Pro publico bono”, interdyscyplinarny Festiwal Rozdroże 2014 i 5. Edycja Amerykańskiego Festiwalu Filmowego to tylko część kulturalnych wydarzeń, w których można będzie wziąć udział w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń