Byli niesłyszący. Teraz komponują i śpiewają

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 12:00
- To fantastyczne, że doszliśmy do momentu, w którym może być festiwal muzyczny osób niegdyś całkowicie lub częściowo pozbawionych słuchu - opowiadał prof. Henryk Skarżyński.
Audio
  • Z prof. Henrykiem Skarżyńskim o I Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu rozmawia Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
Polskie Radio jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu Ślimakowe rytmy
Polskie Radio jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy"Foto: Glow Images/East News

- Kiedy w 1992 wszczepialiśmy, pierwsi w Polsce, implant osobie niesłyszącej, nie sądziliśmy, że będziemy patrzeć na pacjenta jako na profesjonalistę rozwijającego swoje umiejętności muzyczne – podkreślał gość Dwójki, znakomity polski lekarz otolaryngolog, twórca I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu.

Jak wygląda organizacja Festiwalu? Kto – już po decyzjach jury – będzie w nim uczestniczył? I jaka technologia pozwala na taki postęp (osoby, które nie słyszały w ogóle, mogą dziś wykonywać muzykę i ją komponować)?

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: prof. Henryk Skarżyński (lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra)

Data emisji: 13.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audcycji Poranek Dwójki.

jp/bch

Czytaj także

Lekcje muzyki w dzieciństwie to inwestycja w mózg

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 12:00
Posyłanie dzieci na lekcje muzyki to dobra inwestycja w ich przyszłość. Może bowiem zaowocować większą sprawnością intelektualną w podeszłym wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beethoven był genialny dzięki arytmii

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 17:00
To dzięki arytmii własnego serca Beethoven tworzył niezwykłą muzykę – uważają badacze publikujący na łamach pisma „Perspectives in Biology and Medicine”.
rozwiń zwiń