Żegnamy Danutę Szaflarską. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 08:00
- Mówią o mnie, że jestem wybrykiem natury, bo gram w tym wieku. Gdyby nie wypadek, byłabym bardzo sprawna fizycznie, bo umysłowo w dalszym ciągu mam świetną pamięć - mówiła w Dwójce w 2013 roku znakomita aktorka.
Audio
  • Aktorskie wspomnienia Danuty Szaflarskiej (Notatnik Dwójki)
Dorota Szaflarska w filmie Doroty Kędzierzawskiej Pora umierać
Dorota Szaflarska w filmie Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać"Foto: PAP/Remigiusz Przełożny

szaflarska 1200 123.jpg
"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

W audycji z 2013 roku Danuta Szaflarska wspominała, że jako dziecko nie chciała być aktorką. - Nie wiedziałam, że to może być zawód. Traktowałam to jako rozrywkę. Marzyłam o medycynie, ale nie było nas stać na studia.

Zafascynowana amatorskim teatrem w Nowym Sączu zdecydowała się na trzyletnią szkołę aktorską. - To był najwspanialszy okres w moim życiu. Mieliśmy profesorów, którzy nas nie tylko uczyli, ale i wychowywali.

Danuta Szaflarska w archiwalnym wywiadzie podkreślała, że w swojej trwającej już ponad pół wieku karierze ceni sobie zarówno swoje występy na teatralnej scenie, jak i pracę w kinie. Od strony aktorskiej najbardziej jednak chwaliła sobie współpracę z Dorotą Kędzierzawską.

Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb", "Pora umierać", biograficznego "Inny świat".

Aktorka zmarła w niedzielę 19 lutego.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Beata Nawrocka

Z nagrań archiwalnych: Danuta Szaflarska

Data emisji: 27.11.2013

Godzina emisji: 15.00

bch

Czytaj także

Ewa Wiśniewska: kobiety w polskich filmach są dodatkiem do mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:30
- W tej kwestii nie zmienia się nic mimo lat. Nadal zresztą można spotkać reżyserów, którzy dają kobiecie do zrozumienia, że pochodzi od gorszej małpy. Takich mężczyzn tępię - zdradził Magdalenie Juszczyk gość audycji "W Dwójce raźniej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: jestem zwykłym, szarym człowieczkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:00
- Nie lubię publicznego żywotu, unikam festiwali i rautów, jestem nawet troszkę odsunięty od środowiska - mówił w Dwójce wybitny aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda: mam gust jak przeciętny Kowalski

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:00
- Kiedy jestem w teatrze, to lubię widzieć i słyszeć. Niestety w 40 procentach spektakli, jakie oglądam, gdyby mi wypadało, krzyczałabym: "głośniej! bo nic nie słyszę" - mówiła w Dwójce Krystyna Janda.
rozwiń zwiń