X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żegnamy Danutę Szaflarską. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 08:00
- Mówią o mnie, że jestem wybrykiem natury, bo gram w tym wieku. Gdyby nie wypadek, byłabym bardzo sprawna fizycznie, bo umysłowo w dalszym ciągu mam świetną pamięć - mówiła w Dwójce w 2013 roku znakomita aktorka.
Audio
  • Aktorskie wspomnienia Danuty Szaflarskiej (Notatnik Dwójki)
Dorota Szaflarska w filmie Doroty Kędzierzawskiej Pora umierać
Dorota Szaflarska w filmie Doroty Kędzierzawskiej "Pora umierać"Foto: PAP/Remigiusz Przełożny

szaflarska 1200 123.jpg
"Danuta Szaflarska to fenomen na skalę światową"

W audycji z 2013 roku Danuta Szaflarska wspominała, że jako dziecko nie chciała być aktorką. - Nie wiedziałam, że to może być zawód. Traktowałam to jako rozrywkę. Marzyłam o medycynie, ale nie było nas stać na studia.

Zafascynowana amatorskim teatrem w Nowym Sączu zdecydowała się na trzyletnią szkołę aktorską. - To był najwspanialszy okres w moim życiu. Mieliśmy profesorów, którzy nas nie tylko uczyli, ale i wychowywali.

Danuta Szaflarska w archiwalnym wywiadzie podkreślała, że w swojej trwającej już ponad pół wieku karierze ceni sobie zarówno swoje występy na teatralnej scenie, jak i pracę w kinie. Od strony aktorskiej najbardziej jednak chwaliła sobie współpracę z Dorotą Kędzierzawską.

Danuta Szaflarska była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywaną też "pierwszą amantką powojennej kinematografii". Sławę zyskała m.in. dzięki filmom "Zakazane piosenki", "Skarb", "Pora umierać", biograficznego "Inny świat".

Aktorka zmarła w niedzielę 19 lutego.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Beata Nawrocka

Z nagrań archiwalnych: Danuta Szaflarska

Data emisji: 27.11.2013

Godzina emisji: 15.00

bch

Komentarze1
aby dodać komentarz
zibi_scj552017-02-20 16:40 Zgłoś
Jako rocznik tuz powojenny, oczywiście w latach 50-tych oglądałem Zakazane piosenki z cudowną Danutą Szaflarską. Wielokrotnie później w tv emisje zwykle z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Niezapomniane sceny z Jej niezwykle przystojnym kolegą, panem Duszyńskim. Dzisiaj słuchając Dwójki usłyszałem ścieżkę dźwiękową z Zakazanych Piosenek, głos Danusi Szaflarskiej, śpiew znanej piosenki 'Żołnierz drogą maszerował' w wykonaniu młodzieży warszawskiej z akompaniamentem fortepianu. Ujrzałem jak żywą tę scenę; wzruszenie ogromne; jednak kiedy doszło do sceny z bohatersko ukrywanymi łzami Danusi, potem przez łzy cudowny teks... nie mogłem powstrzymać łez. Zapewne jestem trochę stary, aczkolwiek do wieku śp Danusi Szaflarskiej daleko mi i nie sądzę bym dobiegł w takiej sprawności do mojej mety życia. Pozdrawiam zespół Dwójki ps Jedyna rozgłośnia której można słuchać

Czytaj także

Ewa Wiśniewska: kobiety w polskich filmach są dodatkiem do mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 23:30
- W tej kwestii nie zmienia się nic mimo lat. Nadal zresztą można spotkać reżyserów, którzy dają kobiecie do zrozumienia, że pochodzi od gorszej małpy. Takich mężczyzn tępię - zdradził Magdalenie Juszczyk gość audycji "W Dwójce raźniej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: jestem zwykłym, szarym człowieczkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:00
- Nie lubię publicznego żywotu, unikam festiwali i rautów, jestem nawet troszkę odsunięty od środowiska - mówił w Dwójce wybitny aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda: mam gust jak przeciętny Kowalski

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:00
- Kiedy jestem w teatrze, to lubię widzieć i słyszeć. Niestety w 40 procentach spektakli, jakie oglądam, gdyby mi wypadało, krzyczałabym: "głośniej! bo nic nie słyszę" - mówiła w Dwójce Krystyna Janda.
rozwiń zwiń