85 lat Polskiego Radia: Zaczęło się od Warszawianki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2010 15:38
9 stycznia 2010, godz. 12:00
Audio

85 lat Polskiego Radia: "Zaczęło się od "Warszawianki" - audycja Iwony Malinowskiej o narodzinach i specyfice pierwszych polskich słuchowisk.

KONIECZNIE SPRAWDŹ!!!

http://85.polskieradio.pl

Przewodnikiem po historii radiowego teatru z uwzględnieniem odniesień do współczesności jest Wacław Tkaczuk, wieloletni pracownik radia, kierownik literacki Teatru Polskiego Radia w latach 1993 - 2004, ubiegłoroczny laureat nagrody im. Witolda Hulewicza. Historia polskiego słuchowiska zaczyna się od premiery radiowej adaptacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka", utworu pisanego na scenę. Miało to miejsce w roku 1925. Dwa lata później w rozgłośni wileńskiej odbyła się premiera rzeczy pisanej specjalnie dla nowego medium z uwzględnieniem jego ograniczeń i możliwości. Było to słuchowisko Witolda Hulewicza "Pogrzeb Kiejstuta". Kiedy w świecie o kształt słuchowiska spierali się "wizualiści" z "awizualistami", w Polsce spór dotyczył raczej tego, czy słowo (w rozumieniu szerszym - dialog) ma górować nad warstwą dźwiękową utworu. Ponieważ premiery radiowe odbywały się przed wojną na żywo, nie dysponujemy nagraniami, zachowały się jedynie fragmenty nagrań płytowych z fragmentami z końca lat trzydziestych m. in. ze słuchowiska Ignacego Fika "Most". Wielkim sukcesem międzynarodowym było przed wojną słuchowisko Janiny Morawskiej "Miasto Santa Cruz". W audycji znajdą się ponowne realizacje kilku przedwojennych hitów i nagrań archiwalnych.
 

Czytaj także

27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto upamiętnia otwarcie pierwszego sezo

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 21:28
27 marca jest obchodzony 49. Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto upamiętnia otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski i Krzysztof Krawczyk na urodzinach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 12:30
Zasiądziemy nad muzycznym tortem urodzinowym Polskiego Radia w towarzystwie Wojciecha Młynarskiego i Krzysztofa Krawczyka
rozwiń zwiń