Wojciech Tomczyk: praca nad "Innym światem" była dużym wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 15:10
- W powieści Herlinga-Grudzińskiego właściwie nie ma dialogów, pojawiają się tam pojedyncze kwestie, ale postaci nie wchodzą ze sobą w dialog. Taka adaptacja na potrzeby radia czy teatru zawsze jest wyzwaniem zwłaszcza dla zawodowego scenarzysty, wiem czym to grozi. Dopisanie dialogów oznaczałoby porażkę, musieliśmy znaleźć inną drogę, jestem z niej zadowolony - mówił podczas XX Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Marek Kochan 1200.JPG
XX Festiwal "Dwa Teatry". "Dobry teatr radia pokazuje jakiś związek z przeszłością"

Dzieła dramaturga Wojciecha Tomczyka są obecne trzykrotnie na tegorocznym festiwalu "Dwa Teatry", a dwukrotnie w konkursie radiowym i są to: autorski tekst "Rodzina królewska" w reżyserii Andrzeja Mastalerza oraz pierwsza w historii radiowa adaptacja "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu - posłuchaj TUTAJ >>>>

W konkursie telewizyjnym bierze udział prapremiera "Bezkrólewia" w reżyserii Jerzego Machowskiego. - "Inny świat" opowiada o dominacji komunizmu nad światem, wielkość tej powieści polega na uchwyceniu tej zmiany. Natomiast "Bezkrólewie" jest tekstem o innym końcu Polski, tym który być może nastąpił, a być może nie nastąpił, nie mamy jeszcze dystansu do tych wydarzeń - mówił Wojciech Tomczyk.

W niedzielę 26 września o godz. 21.00 Program Drugi Polskiego Radia będzie premierowo transmitować z Muzeum Powstania Warszawskiego nowe autorskie dzieło scenarzysty. - "Rozstrzelanie" to bardzo osobisty tekst o tym, jak mojemu dziadkowi udało się uniknąć śmierci w czasie Powstania Warszawskiego. To sytuacja, z którą mamy do czynienia w wielu rodzinach, zmagam się z tą tragiczną historią naszego narodu. Chciałbym, żeby moje pokolenie było ostatnim, które żyją nią tak intensywnie - podkreślił.

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Patronem festiwalu jest Polskie Radio >>>>

***

Rozmawiała: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta)


Czytaj także

Prof. Włodzimierz Bolecki: "Inny świat" jest przypowieścią

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:52
- To nie historia własnego życia prowadzi narratora, ale narrator konstruuje swojego doświadczenia w taki sposób, żeby cała ta opowieść stała się przypowieścią - mówił o "Innym świecie" prof. Bolecki.  Okazją do rozmowy o słynnej książce Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest premiera Dwójkowego słuchowiska opartego właśnie na "Innym świecie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021 - sztuka pomaga żyć

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:50
- Każde nagranie, każdy utwór jest próbą opowiedzenia o świecie i przezwyciężenia poczucia zagrożenia, lęku. Spotkanie zamojskie zostanie zapamiętane jako wielka opowieść o naszych czasach i losach - mówił o XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – Zamość 2021 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń