REKLAMA

Czas pożegnań, czas wspominania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 10:00
1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, Dwójka zaprasza do wysłuchania wspomnień o ludziach kultury, którzy odeszli w tym roku.
Audio
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Cmentarz Łyczakowski we LwowieFoto: crunching_karma/Flickr, lic. CC

Początek listopada jest w naszej tradycji czasem wspominania tych, których już nie ma między nami. W tych dniach zadumy i refleksji przywołujemy w naszej pamięci osoby nam bliskie i dla nas ważne – te, które chcemy zapamiętać; te, których zapomnieć nie wolno.
W cyklu "Głosy z przeszłości" przywołaliśmy już sylwetki Jadwigi Kaliszewskiej, znakomitej skrzypaczki , Henryka Berezy, jednego z najważniejszych polskich krytyków literackich 2. poł. XX w., dyrygenta Stefana Stuligrosza, aktora Augusta Kowalczyka. W piątek wysłuchamy wspomnień o pisarzu i tłumaczu Andrzeju Mandalianie.
1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, w cyklu "Pożegnania" wspominaliśmy: Marka Krawczyka, wydawcę i działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL, Ewę Starowieyską, scenografkę, oraz Andrzeja Szczeklika, lekarza i eseistę.

1 listopada, godz. 17.00: Orlando di Lasso "Lagrime di San Pietro", zespół Gallicantus, 47. Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans"

W tym szczególnym dniu nie zabrakło również na naszej antenie wspomnień o Andrzeju Chłopeckim, Wisławie Szymborskiej oraz twórcach ze świata sztuk pięknych: Janie Sawce, Andrzeju Czeczocie, Jacku Sempolińskim, Mieczysławie Porębskim, Jerzym Mierzejewskim.
Specjalne wydanie "Rozmów improwizowanych" (godz. 22.30) poświęcimy pamięci "chłopaka z Pragi” – czyli Tomasza Szukalskiego (wspomnienia Tomasza Stańki). Oprócz niego pożegnamy w audycji innych wielkich muzyków jazzowych, którzy odeszli w ciągu minionego roku.

2 listopada, w Dniu Zadusznym, ciąg dalszy wspomnień. 1 listopada, godz. 19.00: Antonín Dvořák "Stabat Mater", Chór Filharmonii Wrocławskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Paul McCreesh, 47. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

 

Na zakończenie wieczoru, o godz. 23.30 zapraszamy do wysłuchania bizantyjskiego nabożeństwa za zmarłych, zarejestrowanego podczas tegorocznego festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.

Czytaj także

Pożegnania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:09
Przez cały tydzień na przełomie października i listopada będziemy wspominać wybitne postacie polskiej kultury, które zmarły w ciągu ubiegłego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jadwiga Kaliszewska - bez reszty oddana skrzypcom

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 16:48
Rodem warszawianka, stworzyła zjawisko, które należy nazwać Poznańską Szkołą Skrzypcową. Wychowała kilkudziesięciu wirtuozów skrzypiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Bereza: niemożliwe życie wśród książek

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 16:46
Legendarne były jego dziwactwa. I małe mieszkanie pełne książek. Znana była jego miłość do literatury, której poświęcił życie.
rozwiń zwiń