REKLAMA

Chodź Heródku za Twe zbytki, chodź do piekła, boś Ty brzydki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
O "Herodach" w regionie biłgorajskim opowiadała dla Polskiego Radia Anna Malec, słynna pieśniarka i gawędziarka z Jędrzejówki.
Audio
  • Chodź Heródku za Twe zbytki, chodź do piekła, boś Ty brzydki (Dwójka/Źródła)
Tradycyjne kolędowanie na Lubelszczyźnie
Tradycyjne kolędowanie na LubelszczyźnieFoto: PAP/CAF MIROSLAW TREMBECKI

"Herody" to ludowy spektakl bożonarodzeniowy odgrywany przez kolędników. Przedstawienie ma charakter zbliżony do jasełek, jednak opiera się na fragmencie Pisma Świętego dotyczącym rzezi niewiniątek oraz śmierci tytułowego króla. Najciekawszą część takich spektakli stanowiły wątki fakultatywne, dodawane na lokalną modłę. Nagrana przed czterdziestu laty Anna Malec wspomina między innymi postaci Żyda oraz króla tureckiego. Co ciekawe, ten ostatni rzuca wyzwanie Herodowi, próbując go powstrzymać przed rzezią niewiniątek.

Dziś trudno może nam być wczuć się w nastrój ludowych przedstawień. Ale na uczestnikach, zwłaszcza małoletnich, robiły one czasem piorunujące wrażenie. - Śmierć była ubrana na biało i miała drewnianą kosę. A do tego wywalony, osmalony język... Strach był wielki, uciekało się - wspomina Pani Anna Malec ze swojego dzieciństwa.

Nagranie zmarłej w 1992 roku artystki przypominała w magazynie "Źródła" Maria Baliszewska.

Zobacz więcej na temat: Boże Narodzenie folk
Czytaj także

Historia Chrystusa zapisana w ościach karpia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 14:00
Wigilijna loteria, podwójne prezenty i zabawki z papieru. O pamiętnych rodzinnych Wigiliach opowiadali w Dwójce Barbara Caillot-Dubus, Agnieszka Duczmal, Julia Hartwig, Lech Majewski, Aleksander Naganowski i Olga Pasiecznik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczęło się prawosławne Boże Narodzenie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 11:25
"Chrystus się rodzi, chwalmy Go!" - tak prawosławni witają się w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, obchodzony 7 stycznia według kalendarza juliańskiego. W cerkwiach odprawiana jest świąteczna liturgia świętego Bazylego Wielkiego.
rozwiń zwiń