Kino, które nie zna granic

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 15:00
Westerny, filmy o tramwajach, retrospektywa Otakara Vavry i Adama Sikory - m.in. takie atrakcję czekają na uczestników festiwalu "Kino na Granicy".
Audio
  • Maciej Gil nt. tegorocznego festiwalu filmowego "Kino na granicy - Cieszyn"

Dyrektor programowy festiwalu Maciej Gila, który był gościem "Poranka Dwójki" wyjaśnia, że po filmach science-fiction oraz filmach grozy przyszedł czas na przyjrzenie się westernom z Czech, Polski i Słowacji. – Chcemy pokazać jak ten klasyczny amerykański gatunek filmowy został przemycony na europejskie podwórko. Nieliczni wiedzą, że w Czechach powstało bardzo dużo westernów, odbiegają jednak znacznie od amerykańskich produkcji – wyjaśnia Maciej Gila.

Gość "Poranka Dwójki" dodaje, że przegląd filmów o tramwajach jest ukłonem w stronę miasta Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. W  1911 roku w Cieszynie uruchomiono blisko dwukilometrowej długości linię tramwajową, która łączyła dworzec kolejowy z centrum miasta. Tramwaje przestały kursować 10 lat później, po podziale miasta na część polską i czechosłowacką. W ten sposób organizatorzy festiwalu chcą przypomnieć ten ciekawy epizod z dziejów Cieszyna.

W programie znalazło się ponad 100 filmów z Czech, Polski, Słowacji. Tradycyjnie nie zabraknie też wątku węgierskiego. Zdaniem Macieja ważnym tytułem jest debiut reżyserski Václava Havela "Odejścia" czy węgierska produkcja "Bibliothéque Pascal" Szabolcsa Hajdu.

Zobacz zwiastun filmu "Odejścia" Václava Havela

Zobacz zwiastun filmu "Bibliothéque Pascal" Szabolcsa Hajdu

 

Z polskich filmów zobaczyć będzie można m.in. "Chrzest" Marcina Wrony, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Wenecję" Jana Jakuba Kolskiego, "Erratum" Marka Lechkiego.

Odbędzie się też retrospektywa filmów Otakara Vavry, braci Miloslava i Igora Luthrów, filmów z muzyką Krzysztofa Komedy oraz filmów Adama Sikora.

13. Kino na Granicy potrwa od 28 kwietnia do 3 maja.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kinonagranicy.pl

Aby wysłuchać całej rozmowy Marcina Pesty z Maciejem Gilem, wystarczy klinąc w ikonę dźwięku, który znajduje się wboksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)


Czytaj także

Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. 430 filmów z ponad 50 krajów świata

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2011 14:01
Międzynarodowy Festiwal Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu to największy festiwal filmowy w Polsce, uznawany jest za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Cannes bez polskich filmów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 17:11
Niecały miesiąc przed rozpoczęciem festiwalu filmowego w Cannes zaprezentowano program imprezy i listę filmów zakwalifikowanych do konkursu.
rozwiń zwiń