Z tego bałaganu będzie wiele kasy do wyrwania

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 19:19
Tymi słowy podsumował sytuację bohater filmu "Chciwość". Jest on jednym z finansistów, którzy z mniejszymi lub większymi oporami cynicznie wykorzystują zaufanie klientów i partnerów biznesowych. Nagrodą jest jednak suta premia…
Audio

- Gdy mowa o "chciwości" ma się na myśli pewną cechę charakteru, z którą człowiek się urodził, albo rozwinął ją w ciągu życia. Ale w tym filmie nie chodzi o psychologię – twierdzi Bożena Janicka – Właściwsze byłoby inne słowo, które nie mogłoby się znaleźć w tytule, bo jest nazbyt precyzyjne. Chodzi o słowo "uzależnienie". Uzależnienia nabywa się w trakcie popełniania jakiegoś błędu. Kończy się to tak, że uzależniony jest w pułapce: nawet kiedy sam widzi, że to, co się z nim stało jest okropne, nie ma już wyjścia. Tu ludzie są uzależnieni od pieniędzy.

Film "Chciwość" (reż. J.C. Chandor) budzi skojarzenia z takimi klasykami jak "Dwunastu gniewnych ludzi" (dramat dziejący się w zamknięciu, pokazany jest proces podejmowania decyzji) albo "Śmierć komiwojażera" (kryzys – choć pokazany z innej perspektywy). A także z niedawną "Korporacją" – kanadyjskim dokumentem, który poddał "osobowość prawną" firmy… psychoanalizie. Diagnoza: osobowość firmy to osobowość psychopaty…

- "Chciwość" ma takie momenty, w których pokazuje, że życie tych, którzy znajdują się na samej górze nie jest już w ogóle kompatybilne z życiem codziennym – zauważył dr Marek Szopski. – Na przykład scena w windzie, gdy dwaj stratedzy firmy dyskutują o planach a między nimi stoi sprzątaczka.

- W tej windzie są dwie osoby i dwie rzeczy – podkreśla Bożena Janicka. – Dwaj stratedzy to dwie osoby, a sprzątaczka i jej wózek to owe dwie rzeczy. Oni w ogóle nie traktują jej jako osoby, można spokojnie przy niej dyskutować.

O tym, dlaczego ten film to thriller i jak rozumieć jego oryginalny tytuł "Margin Call", a także o tym, czy świat może wyrwać się z zaklętego kręgu "instrumentów finansowych" rozmawiali w audycji Michała Montowskiego krytyk filmowy Bożena Janicka i amerykanista dr Marek Szopski.

Czytaj także

Zrozumieć Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 10:08
Twórczość Cormaca Mccarthy'ego jako klucz do współczesności amerykańskiej. Na rozmowę o amerykańskich mitach i antymitach zaprasza, dziś o 18.00, Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto się dziś kocha w Jane Eyre?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 14:32
Najnowsza adaptacja filmowa słynnej powieści Charlotte Brontë wchodzi niedługo na polskie ekrany. Zapraszamy do Dwójki na rozmowę – o tytułowej bohaterce, o niezwykłych siostrach Brontë, o miłości w naszych, dalekich od romantyzmu, czasach.
rozwiń zwiń