X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małe jest piękne i ładnie brzmi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 19:00
Z okazji Dnia Dziecka w Dwójkowej audycji "Five o’clock" spotkaliśmy się z zespołem Pawła Romańczuka, który gra na tzw. małych instrumentach. Wakacyjną porą przypominamy to niezwykłe wydarzenie zarejestrowane przez naszą ekipę filmową.
Małe Instrumenty w Five oclock
Małe Instrumenty w "Five o'clock"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana pojawiły się dziecięce pianina, niewielkie instrumenty perkusyjne, katarynki i różne przedmioty, które dźwięczą. Okazuje się, że nawet skakanka może być ważnym elementem… dzieła muzycznego.

Grupa Pawła Romańczuka istnieje od 2006 roku i koncentruje się na poszukiwaniach dźwiękowych w kręgu nietypowego instrumentarium, które Paweł Romańczuk wciąż poszerza. Dziś w kolekcji ma ponad 200 pianin dziecięcych i 50 katarynek, niektóre przywiózł na nasze spotkanie.

Paweł Romańczuk w szkole pierwszego stopnia grał na kontrabasie, czy małe instrumenty, które teraz obsługuje, to forma odreagowania tamtego doświadczenia?

Muzyk zapewniał, że tak nie jest, nie uważa, że małe instrumenty są lepsze od tych dużych i że wybrał je mszcząc się na tych pierwszych.

- Z przyczyn życiowych i osobistych odsunął się od tego pionu edukacyjnego, a potrzeba grania muzyki była wciąż żywa i w końcu 2006 roku faktycznie znowu się objawiła. Wtedy zdecydowałem się na poszukującą, eksperymentalną stronę, gdzie muzyka małych instrumentów od zawsze była kusząca, od zawsze jej słuchałem. (…) a ten kontrabas… to raczej przypadek – podkreślił.

Choć w USA zdarzali się kompozytorzy, którzy tworzyli dzieła na małe instrumenty, to w Polsce było to prawie w ogóle nieznane. Gość radiowej Dwójki zwracał uwagę, że nawet w latach 70. pojawiały się próby, by odkryć tę przestrzeń. Jednym z takich poszukiwaczy był Marek Wilczyński, z którym Paweł Romańczuk wciąż utrzymuje kontakt. Wilczyński na instrumentach pochodzących z NRD realizował muzykę do filmów, mi.in o życiorysie Brunona Schulza.

Audycję prowadziła Agata Kwiecińska.

pp

Zobacz więcej na temat: koncerty w Polskim Radiu MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skrzypek ma grać, dopóki nie będzie absolutnej ciszy na widowni"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 21:30
- Ile razy gramy ten kwartet, to nie mieści nam się w głowie jak on go powyliczał - o słynnym "Kwartecie smyczkowym" Witolda Lutosławskiego mówili w Dwójce muzycy Lutosławski Quartet. Jego fragmenty zabrzmiały w audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dawna: po jelitach się "pełza", a nie "zamiata"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 09:58
- Żeby grać muzykę dawną trzeba wsłuchać się w instrument. On wiele podpowiada - mówił w Dwójce skrzypek, Zbigniew Pilch, który wspólnie z wiolonczelistą Jarosławem Thiele tworzy duet specjalizujący się w rekonstrukcji dawnych brzmień i utworów. Zobacz wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atom String Quartet: gramy i w filharmoniach, i w klubach, i w radiach czasem też

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 06:00
- Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu - mówi o nich Jan Ptaszyn Wróblewski. Atom String Quartet, jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce, kwartet smyczkowy grający jazz, wystąpił w "Five o'clock".
rozwiń zwiń