Atom String Quartet: gramy i w filharmoniach, i w klubach, i w radiach czasem też

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 06:00
- Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu - mówi o nich Jan Ptaszyn Wróblewski. Atom String Quartet, jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce, kwartet smyczkowy grający jazz, wystąpił w "Five o'clock".
Atom String Quartet: gramy i w filharmoniach, i w klubach, i w radiach czasem też
Foto: facebook.com/Atom String Quartet


- Miałem straszne wątpliwości, gdzie my to będziemy grać? Przecież ani w filharmonii, ani w klubie. Kto będzie chciał tego słuchać? Okazało się, że gramy i w filharmoniach, i w klubach, i w radiach też czasem - mówił w Dwójce Krzysztof Lenczowski.
Atom String Quartet od czterech lat wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski. Kilkanaście dni temu otrzymali Fryderyka za album "Places", zaraz potem wystąpili w Dwójce, w audycji "Five o'clock".
Kwartet smyczkowy jest jednym z najpoważniejszych, najsilniej związanych ze światem muzyki klasycznej zespołów. Na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę od drugiej połowy XVIII stulecia powstawały najambitniejsze, najbardziej wymagające i intelektualnie wyrafinowane kompozycje.
Ale kwartet smyczkowy może być też zespołem jazzowym. Choć, gdy muzycy z Atom String Quartet zaczynali, myśleli, że to może się nie udać. - W końcu zabrzmiało. Miałem gotowe motywy, tylko musiałem je przearanżować. Mieliśmy co grać na pierwszej próbie, to jest zawsze dobry znak - mówił Dawid Lubowicz w "Five o'clock".
Z grupą Atom String Quartet, czyli z Dawidem Lubowiczem, Mateuszem Smoczyńskim, Michałem Zaborskim i Krzysztofem Lenczowskim, rozmawiała Agata Kwiecińska.

Atom
Atom String Quartet w Dwójce, fot. Grzegorz Śledź/PR2
Zobacz więcej na temat: Jazz koncert MUZYKA
Czytaj także

Nowa płyta Diany Krall z historią w tle

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 11:01
"Glad Rag Doll", najnowszy krążek kanadyjskiej wokalistki i pianistki jazzowej Diany Krall, trafi do sklepów 2 października. W listopadzie piosenkarka wystąpi w Warszawie, Gdyni i Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Stankiewicz i Janusz Strobel zagrali w Trójce - zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2012 20:05
On - wybitny gitarzysta i kompozytor, ona - jazzowa wokalistka młodego pokolenia. Efekty ich współpracy usłyszeliśmy na antenie Trójki
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester Ostrowski Quintet zagrał w Trójce - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 20:05
Sylwester Ostrowski Quintet feat. Piotr Wojtasik wystąpili w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Zapraszamy do zobaczenia nagrania wideo i galerii zdjęć z koncertu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stańko zagra na cześć Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 09:32
13 maja w Teatrze Polskim w Warszawie Tomasz Stańko zagra utwory z albumu "Wisława", będącego hołdem dla polskiej noblistki.
rozwiń zwiń