Kino na skalę biblijną

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 23:20
Skąd bierze się "moda" na biblijne tematy w kinie? Czy filmy są popularyzacją Pisma Świętego dla maluczkich, niczym średniowieczna Biblia Pauperum, czy tylko kanwą widowisk filmowych z efektami specjalnymi? O tym porozmawiamy w "Sezonie na Dwójkę"
Kadr z filmu Noe. Wybrany przez Boga
Kadr z filmu "Noe. Wybrany przez Boga"Foto: mat.prasowe

"Noe. Wybrany przez Boga", "Syn Boży" - na polskich ekranach coraz więcej filmów opartych na  Starym i Nowym Testamencie. Hollywood szykuje już następne, wśród których jest "Exodus" o wyprowadzeniu Żydów przez Mojżesza z Egiptu oraz "Maria, Matka Chrystusa".

Czy filmy te wewnętrznie wzbogacają widza? Przynoszą mu uduchowienie? Zachęcają do lektury Pisma Świętego? Czy w sposób wierny przedstawiają biblijne wydarzenia? Czy też stanowią jedynie kanwę fantastycznych, widowiskowych opowieści ubarwionych mnóstwem efektów specjalnych - niczym filmowe adaptacje prozy Tolkiena? Jak się do "biblijnych" filmów odnosi Kościół? Które z nich będą miały miejsce w historii kina?

O tym w "Sezonie na Dwójkę" rozmawiać będą Katarzyna Jabłońska, krytyczka filmowa i redaktorka "Więzi", Wojtek Kałużyński, dziennikarz i krytyk filmowy oraz ks. Andrzej Luter, duszpasterz środowisk dziennikarskich, publicysta "Tygodnika Powszechnego" i miesięcznika "Kino".

Na audycję zaprasza Anna Fuksiewicz.

16 kwietnia (środa), godz. 18.00-19.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Biblia FILM kino religia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka filmowa opuszcza kino

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:00
Co dzieje się z muzyką ilustracyjną, gdy oddzielimy ją od obrazu? Czy jest na tyle interesująca, by słuchać jej jak muzyki "absolutnej"? Czy zasługuje na to, by poświęcać jej specjalne audycje na antenie Dwójki? O tym rozmawialiśmy w audycji "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Harasimowicz: "Czasami pan przechodzi obok" to mój najbardziej ewangeliczny tekst

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 21:00
- Stąd tytuł, który jest cytatem z wypowiedzi papieża Franciszka. Czasami nie zauważamy, że ci, którzy przechodzą obok i, według nas, zasługują co najwyżej na kopniaka, są ludźmi świętymi. O tym jest ta opowieść - mówił w "Notatniku Dwójki" autor słuchowiska wyróżnionego w konkursie zorganizowanym przez Dwójkę i ZAiKS.
rozwiń zwiń