Spotkanie ze Sławomirem Idziakiem

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 23:50
Gościem "Sezonu na Dwójkę" będzie jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć, który opowie m.in. o swojej ostatniej pracy przy debiucie reżyserskim Natalie Portman
Sławomir Idziak podczas zajęć z młodymi filmowcami, Kraków, maj 2013.
Sławomir Idziak podczas zajęć z młodymi filmowcami, Kraków, maj 2013. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Sławomir Idziak ma na swoim koncie wiele polskich i zagranicznych nagród, m.in. nominację do Oskara za zdjęcia do "Helikoptera w ogniu" Ridleya Scotta oraz nagrodę na festiwalu w Wenecji za zdjęcia do  filmu "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego.
W rozmowie z Anną Fuksiewicz opowie o swojej ostatniej pracy przy debiucie reżyserskim Natalie Portman, o współpracy z innymi zagranicznymi (m.in. Michaelem Winterbottomem), a także z polskimi reżyserami, wśród których są Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Kieślowski. Tematem rozmowy będą również prowadzone od kilku lat przez Sławomira Idziaka coroczne międzynarodowe warsztaty " Film Spring Open", będące dla tego wybitnego operatora okazją do przekazania swojego doświadczenia młodym adeptom sztuki filmowej.
3 czerwca (wtorek), godz. 18.00-19.00
jp

Zobacz więcej na temat: FILM kamera kino reżyser

Czytaj także

Szulkin: mistrzostwo Kubricka polegało na tym, że nie był leniwy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 15:00
- W "Barrym Lyndonie", by oddać klimat epoki, kręcił sceny wyłącznie przy świecach, a aktorzy grali w kostiumach z XVIII wieku - w 15 rocznicę śmierci Kubricka wspominaliśmy postać twórcy "2001: Odysei Kosmicznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez przerwy łamać reguły. Alain Resnais, mistrz Nowej Fali

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 20:00
Jean-Luc Godard powiedział, że każdy film powinien mieć wstęp, kulminację i zakończenie, lecz niekoniecznie w tej kolejności. Słowa te doskonale opisują twórczość Alaina Resnais’go. – Jego filmy nie są oparte na łańcuchu przyczynowo-skutkowym. Łączą one wszystkie możliwe sztuki w jedną całość – mówił w Dwójce dokumentalista Józef Gębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bławut: czas jest siłą dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 20:00
- Im dłuższa nasza droga z bohaterem, tym dalej mamy szansę dojść - mówił w "Sezonie na Dwójkę" znakomity dokumentalista, któremu nad jednym obrazem zdarzało się pracować 5 lat. W ramach festiwalu Planete+ Doc odbywa się retrospektywa twórczości Jaka Bławuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasolini naśladowcą Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 22:00
- On uczynił własną egzystencję przedmiotem kreacji artystycznej. I wiedział, że aby własną twórczość uprawomocnić, musi niejako złożyć życie na ołtarzu prawdy - mówił w Dwójce Piotr Kletowski, autor pierwszej w Polsce monografii filmowych dokonań Piera Paola Pasoliniego.
rozwiń zwiń