Witold Małcużyński – w stulecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 09:30
Był wychowankiem Jerzego Lefelda, Józefa Turczyńskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, jednak całe jego życie oraz droga artystyczna zwiastowały zupełnie nową epokę.
Witold Małcużyński, pianista. W 1937 r. laureat III nagrody Konkursu im. Fryderyka Chopina.
Witold Małcużyński, pianista. W 1937 r. laureat III nagrody Konkursu im. Fryderyka Chopina. Foto: PAP/CAF/Marian Sokołowski

Debiutował w 1937 roku jako laureat III nagrody III Konkursu Chopinowskiego, którego jurorem bywał potem w 1960, 1970 oraz 1975 roku. Rozwój swojej kariery oparł jednak, niczym Glenn Gould, na niezwykle popularnych, choć dziś trudno dostępnych nagraniach. W przeciwieństwie do Kanadajczyka nie zrezygnował z koncertowania, dzięki któremu poznał gruntownie pięć kontynentów. Z Indii przywiózł fascynację jogą, która stała się elementem jego ćwiczeń warsztatowych. Choć po 1940 roku nie powrócił do ojczyzny, pozostał patriotą. Przyczynił się do zwrotu Polsce skarbów wawelskich i bezcennych pamiątek narodowej kultury, które na okres wojny wywieziono na przechowanie do Kanady.
O interpretacjach i koncertach Witolda Małcużyńskiego (1914-1977) opowiedzą w Dwójce Józef Kański i Kacper Miklaszewski. W audycji usłyszymy też rodzinne wspomnienia:  córki Pierret Małcużyńskiej i bratanka Karola Małcużyńskiego. Przypominamy także krótką rozmowę Jana Webera z Witoldem Małcużyńskim o Chopinie i Mazurkach .
Na audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą" zaprasza Anna Skulska.
7 sierpnia (czwartek), godz. 18.00-19.00
jp/mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Witold Małcużyński

Czytaj także

Antonio Pompa-Baldi: chciałem dotrzeć do korzeni romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 11:54
– Moim celem było zbadanie romantyzmu. To jest epoka w historii muzyki, która mnie fascynuje – przyznał w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, znakomity włoski pianista, którego recital otworzył 69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonii Baryshevskyi: Messiaena odkryłem dla siebie dzięki ptakom

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 10:34
W programie sobotniego recitalu znakomitego ukraińskiego pianisty na 69. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju znalazł się między innymi Olivier Messiaen. Nie było natomiast Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycja i zmiany. Festiwal w Dusznikach na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 11:00
– Zmienia się sposób uczestnictwa słuchaczy w festiwalu. Przyjeżdżają na dwa lub trzy dni, nie na całą imprezę. Nie widzę też młodzieży. Ale pewnie pojawi się na występie Możdżera – mówiła w Dwójce prof. Irena Poniatowska, z którą rozmawialiśmy w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń