Jaką rolę odegrało pojednanie w Krzyżowej?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 19:00
25 lat temu w dolnośląskiej wsi doszło do spotkania premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.
historyczne pojednanie polsko-niemieckie w Krzyżowej. Na zdjęciu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerze Helmut Kohl
historyczne pojednanie polsko-niemieckie w Krzyżowej. Na zdjęciu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerze Helmut KohlFoto: dpa/PAP Archiwum/ Martin Athenstädt

W czasie spotkania odprawiono "Mszę Pojednania". Dla upamiętnienia tego wydarzenia otwarto wystawę "Odwaga i pojednanie", znajdującą się na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej, o której porozmawiamy w "Magazynie Europejskim".

- W 1989 roku był to ważny sygnał dla narodów polskiego i niemieckiego - tak o symbolicznym spotkaniu w Krzyżowej mówią zgodnie Ewa Kopacz i Angela Merkel.

O ekspozycji oraz o znaczeniu mszy pojednania opowiada dr hab. Waldemar Czachur, jeden z jej kuratorów.

W dalszej części audycji porozmawiamy o malowidłach Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, które nigdy nie były tak dobrze widoczne jak teraz. A to za sprawą zmiany dotychczasowego oświetlenia na nowe - typu LED. 7 tysięcy diod zainstalowano w ramach projektu LED4ART, który zachęca administratorów zabytków oraz budynków publicznych do zmiany oświetlenia na energooszczędne.

Do tej pory do przedsięwzięcia dołączyły m.in.: ratusz w Belfaście, akwarium w Genui oraz Litewskie Muzeum Morza. O tym jak po zmianie oświetlenia wygląda Kaplica Sykstyńska opowiada prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.

Tymczasem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie wzbogacił się o  nowy budynek. Będzie on częścią Koncertowego Centrum Edukacji Muzycznej. O tej inwestycji oraz o przyszłości Centrum Anna Skulska rozmawiała z dyrektorem Szkoły, Pawłem Skrzypkiem oraz z Małgorzata Omilanowską, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zakończenie programu porozmawiamy o tym, że relacje Unia-Rosja były jednym z najważniejszych tematów tego tygodnia w prasie europejskiej. Doniesienia gazet niemieckich i belgijskich śledzili Wojciech Szymański i Beata Płomecka.

Na audycję "Magazyn europejski" zapraszamy w sobotę (22.11) w godz. 13.30-14.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

pp/mc

Czytaj także

Człowiek, który zjednoczył Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 07:00
Nazywa się go kanclerzem zjednoczenia, choć większość jego rządów przypadała na czasy, gdy obok siebie funkcjonowały dwa oddzielne państwa niemieckie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica polsko-niemieckiego pojednania

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:30
Gościem czwartkowych "Sygnałów dnia" będzie prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń