X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaką rolę odegrało pojednanie w Krzyżowej?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 19:00
25 lat temu w dolnośląskiej wsi doszło do spotkania premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.
historyczne pojednanie polsko-niemieckie w Krzyżowej. Na zdjęciu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerze Helmut Kohl
historyczne pojednanie polsko-niemieckie w Krzyżowej. Na zdjęciu premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerze Helmut KohlFoto: dpa/PAP Archiwum/ Martin Athenstädt

W czasie spotkania odprawiono "Mszę Pojednania". Dla upamiętnienia tego wydarzenia otwarto wystawę "Odwaga i pojednanie", znajdującą się na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej, o której porozmawiamy w "Magazynie Europejskim".

- W 1989 roku był to ważny sygnał dla narodów polskiego i niemieckiego - tak o symbolicznym spotkaniu w Krzyżowej mówią zgodnie Ewa Kopacz i Angela Merkel.

O ekspozycji oraz o znaczeniu mszy pojednania opowiada dr hab. Waldemar Czachur, jeden z jej kuratorów.

W dalszej części audycji porozmawiamy o malowidłach Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, które nigdy nie były tak dobrze widoczne jak teraz. A to za sprawą zmiany dotychczasowego oświetlenia na nowe - typu LED. 7 tysięcy diod zainstalowano w ramach projektu LED4ART, który zachęca administratorów zabytków oraz budynków publicznych do zmiany oświetlenia na energooszczędne.

Do tej pory do przedsięwzięcia dołączyły m.in.: ratusz w Belfaście, akwarium w Genui oraz Litewskie Muzeum Morza. O tym jak po zmianie oświetlenia wygląda Kaplica Sykstyńska opowiada prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki.

Tymczasem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie wzbogacił się o  nowy budynek. Będzie on częścią Koncertowego Centrum Edukacji Muzycznej. O tej inwestycji oraz o przyszłości Centrum Anna Skulska rozmawiała z dyrektorem Szkoły, Pawłem Skrzypkiem oraz z Małgorzata Omilanowską, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zakończenie programu porozmawiamy o tym, że relacje Unia-Rosja były jednym z najważniejszych tematów tego tygodnia w prasie europejskiej. Doniesienia gazet niemieckich i belgijskich śledzili Wojciech Szymański i Beata Płomecka.

Na audycję "Magazyn europejski" zapraszamy w sobotę (22.11) w godz. 13.30-14.00. Program poprowadzi Bartosz Panek.

pp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek, który zjednoczył Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 07:00
Nazywa się go kanclerzem zjednoczenia, choć większość jego rządów przypadała na czasy, gdy obok siebie funkcjonowały dwa oddzielne państwa niemieckie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica polsko-niemieckiego pojednania

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 16:30
Gościem czwartkowych "Sygnałów dnia" będzie prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń