X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Córy Renu"- historia Hildegardy z Bingen. Słuchowisko w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 12:00
Słuchowisko według sztuki Cecilie Løveid. Bohaterką "Cór Renu" jest słynna średniowieczna mistyczka i reformatorka Kościoła.
Joanna Osyda i Magdalena Kuta podczas czytania scenicznego Cór Renu Cecilie Lveid w TR Warszawa
Joanna Osyda i Magdalena Kuta podczas czytania scenicznego "Cór Renu" Cecilie Løveid w TR WarszawaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Hildegarda z Bingen (1098-1179) była mniszką, kompozytorką, kaznodziejką, autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa, a także poetką, uzdrowicielką, badaczką natury oraz dyplomatką. Jako pierwsza kobieta samodzielnie założyła klasztor żeński; jako jedyna, za pozwoleniem Kościoła, głosiła kazania dla duchowieństwa i świeckich; jako jedyna kobieta otrzymała zezwolenie i zachętę od papieża do pisania rozpraw teologicznych. […]

Kim była – i kim jest – skoro tak fascynuje współczesnych twórców? W 2009 roku Niemka Margarethe von Trotta reżyseruje biograficzny film Vision. The Life of Hildegard von Bingen, z Barbarą Sukową w roli głównej. Wcześniej, w 1996 roku Norweżka Cecilie Løveid pisze dramat "Rhindøtrene" ("Córy Renu") – biografię-wariację, w której fakty mieszają się z fikcją, a realne z poetyckim.

Hildegarda, dyktując Volmarowi – powiernikowi i kapelanowi – swoje wizje (których doświadczała od 3. roku życia, ale do których przyznała się, mając dopiero 42 lata), snuje dramat. Chce napisać moralitet – psychomachię – o Animie wodzonej na pokuszenie przez Diabolusa. Szuka aktora. Szuka ofiary. Walcząc z herezjami, sama popada w herezję.

Gdzie leży granica między mistycznym i zmyślonym? Między wiarą i herezją? Między męczeństwem i ofiarowaniem? Wiek XXI będzie mistyczny albo nie będzie go wcale - mówił francuski pisarz i eseista André Malraux. Być może odpowiedzią na to jest rosnące zainteresowanie życiem i twórczością św. Hildegardy – pierwszej kobiety Kościoła, "walczącej mistyczki i niemal feministki" – jak nazywa ją w książce "Ekstazy kobiece" Jean-Noël Vuarnet. […]

***

Cecilie Løveid, "Córy Renu"
Przekład: Ewa Partyga
Reżyseria: Tomasz Cyz
Obsada: Magdalena Kuta, Sandra Korzeniak, Maria Maj, Joanna Osyda, Katarzyna Warnke, Mirosław Konarowski (aktor Teatru Narodowego), Adam Woronowicz
Słuchowisko zarejestrowane zostało w środę 25 lutego podczas scenicznego czytania sztuki w TR Warszawa.
Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (1.03) w godz. 21.30-22.30.

mm/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hildegarda udziela ślubu. Herezja w słuchowisku?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:15
- Niezwykle aktualny z punktu widzenia współczesnego odbiorcy jest moment, gdy żarliwa wiara dotyka herezji - mówił Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harmonia duszy i ciała według Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 10:14
Zdrowe żywienie, ale i odpowiednia postawa życiowa. Idee słynnej średniowiecznej mniszki, kompozytorki i mistyczki są aktualne do dziś.
rozwiń zwiń