Niespokojne życie Wacława Sieroszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 19:00
W stołecznym oddziale Pen Clubu zorganizowano spotkanie z dobrym pretekstem: wydaną właśnie książką "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny".
Audio
  • Relacja za spotkania w Pen Clubie poświęconego książce "Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny" (Dwójka/Wybieram Dwójkę)
Wacław Sieroszewski zbadał i interesująco opisał Jakucję w centralnej części Syberii
Wacław Sieroszewski zbadał i interesująco opisał Jakucję w centralnej części SyberiiFoto: Flickr/Eugene Kaspersky

Spotkanie zbiegło się z 70. rocznicą śmierci Wacława Sieroszewskiego - literata, etnografa, podróżnika, polityka, żołnierza, działacza niepodległościowego, zesłańca na Syberię.

Książkę, o której dyskutowano w Pen Clubie napisał Andrzej, wnuk Wacława, a po śmierci jej autora dokończył ją i doprowadził do wydania prof. Andrzej Makowiecki. Sieroszewski miał mocne związki z Polskim Radiem. - Wygłaszał w nim mnóstwo pogadanek, uczestniczył w dyskusjach, pisał o radiu jako nowym medium - powiedział profesor.

Jak Sieroszewski, wybitny znawca Syberii i popularyzator Korei, odkrył dla polskich czytelników Jakucję - tego dowiedzieliśmy się od prof. Makowieckiego, ale i od pochodzącej stamtąd doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Audycję prowadzi: Monika Kolet

Materiał przygotowała: Monika Pilch

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 16.00

jż/

Czytaj także

Jakuck - odległa, choć bliska kraina

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 13:00
W "Przestrzeniach kultury" Michał Książek opowiadał o swoim debiucie literackim. "Jakuck. Słownik miejsca" to lingwistyczno-geograficzny przewodnik po Jakucku i okolicach, na których silnie odcisnęły się polskie ślady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe przygody Maurycego Beniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 18:00
Wacław Sieroszewski widział w Beniowskim człowieka odważnego, wręcz nieustraszonego, a takich właśnie charakterów jego zdaniem Polska potrzebowała w XVIII w. Na naszej antenie powieść "Beniowski" przeczyta Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń