Michał Lorenc z nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 19:00
Wyróżnienie przyznaje od 2011 r. Kongres Polska Wieki Projekt. Tegoroczny laureat będzie bohaterem "Kwadransa bez muzyki".
Michał Lorenc
Michał LorencFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego jest przyznawana artystom, którzy w swojej twórczości nawiązują do tradycji i kultury polskiej. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Wojciech Kilar, Jerzy Kalina oraz Lech Majewski.

Michał Lorenc skomponował muzykę do ponad stu filmów i seriali, m.in. do "300 mil do nieba" w reżyserii Macieja Dejczera, "Krolla" i "Psów" Władysława Pasikowskiego, "Zabić Sekala" Vladimira Michalka, "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego czy "Wszystko będzie dobrze" Tomasza Wiszniewskiego.

W serialu pełnię swojego stylu uzyskał w "Glinie" Władysława Pasikowskiego z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej.

W ostatnich latach współpracował m.in. z Barbarą Sass ("W imieniu diabła" z 2001 r.), Janem Kidawą-Błońskim ("Różyczka" z 2010 r.) i Antonim Krauzem ("Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" z 2011 r.).

Od pewnego czasu komponuje muzykę do filmów dokumentalnych, stworzył ją m.in. do "Fotoamatora" Dariusza Jabłońskiego, "Po-lin. Okruchy pamięci" Jolanty Dylewskiej i "Rumuńskiego listu" Jacka Raginisa.

***
Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy w poniedziałek (18.05) w godz 15.00-15.15. Program poprowadzi Barbara Schabowska.

mc/pg

Czytaj także

Michał Lorenc – panika przy muzyce filmowej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:45
Stworzył muzykę do ponad 100 filmów i seriali, m.in. do "300 mil do nieba" i "Bandyty" Dejczera, "Psów" Pasikowskiego. W Dwójce zdradził, jak trzeba oglądać film, by napisać do niego dobrą oprawę muzyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Lorenc: "Rok 1863" w hołdzie powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:28
- Żywot tego filmu będzie prawdopodobnie dłuższy niż przed wojną, kiedy były dwie lub trzy projekcje – powiedział w radiowej Jedynce kompozytor Michał Lorenc o premierze filmu "Rok 1863".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 19:00
- Czasem pisałem jakąś piosenkę w ciągu kilku minut. I niestety to ona stawała się bardzo popularna, przykrywając tę twórczość, która jest dla mnie naprawdę ważna - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
rozwiń zwiń