W każdym drzemie morderca (lub podglądacz)

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 09:50
Rozmowa o książkach "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego i "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka.
Audio
  • Rozmowa o książkach "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego i "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Dysforia. Przypadki mieszczan polskich Marcina Kołodziejczyka. Opowiadania w niej zawarte przedstawiają ludzi w różnych miejskich fazach życia, ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowieka
Fragment okładki książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka. Opowiadania w niej zawarte przedstawiają ludzi w różnych "miejskich fazach życia", ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowiekaFoto: mat. prasowe

"Inna dusza" to wydana w serii wydawniczej "Na F/Aktach" powieść zainspirowana dwiema głośnymi zbrodniami z lat 90. Łukasz Orbitowski rezygnuje jednak w swojej książce z dokumentalnej rekonstrukcji zdarzeń. Interesuje go ta część ludzkiej duszy, którą jego zdaniem ma każdy, ale która budzi się tylko w nielicznych.

Z kolei w zbiorze 15 tekstów "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcin Kołodziejczyk opowiada m.in. o tym, co odkrył pewien "metrobudowlaniec", wynajmujący pokój u dawnej "powstanki warszawskiej", a także czym żyją lokatorzy nowego apartamentowca, zbudowanego tak, że łatwo wzajemnie się podglądać.

O tych dwóch publikacjach dyskutowali - jak zwykle - Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta.

***

Audycję "Czytelnia" prowadziła Małgorzata Szymankiewicz.

mat.prasowe/mc/mg

Zobacz więcej na temat: książki literatura recenzja
Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - powieść, która dzieli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 15:15
"Lotnisko w Monachium" Grega Baxtera to książka o samotności i rozpadzie rodziny. Ta lektura podzieliła Piotra Koftę i Magdalenę Miecznicką.
rozwiń zwiń