Grecja gra va banque. Jakie są szanse na kompromis?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 08:00
- Grecy mają do wyboru dwie złe drogi: wyjście ze strefy euro albo kontynuację programu oszczędnościowego - mówi ekonomista Ignacy Morawski.
Audio
  • Co oznacza greckie "nie"? Rozmowa z ekonomistą, Ignacym Morawskim (Puls świata/ Dwójka)
Grecja mówi nie dalszym oszczędnościom - tak wynika z wyniku referendum. W niedzielnym głosowaniu zwyciężyli przeciwnicy reform proponowanych przez międzynarodowe instytucje. Na zdjęciu premier Grecji Aleksis Tsipras
Grecja mówi "nie" dalszym oszczędnościom - tak wynika z wyniku referendum. W niedzielnym głosowaniu zwyciężyli przeciwnicy reform proponowanych przez międzynarodowe instytucje. Na zdjęciu premier Grecji Aleksis TsiprasFoto: EPA/ARMANDO BABANI

Ekonomiści są podzieleni w ocenie wyniku niedzielnego referendum w Grecji. Jedni są zdania, że to wybór „najmniejszego zła”, podczas gdy inni uważają, że jest to krok ku katastrofie. - Większość ekonomistów jest zgodna, że ten program oszczędnościowy był zły, bo nierealny, zbyt restrykcyjny. Wymagano od Grecji zbyt dużych oszczędności, kolejnych podwyżek wydatków, kolejnych cięć podatków, co wpędza ten kraj w recesję i uniemożliwia mu odzyskanie wzrostu gospodarczego i zdolności spłaty tego długu - ocenia Ignacy Morawski główny ekonomista Bis Banku.

Aleksis Tsipras proponuje trzecią drogę, którą miałoby być zrezygnowanie z programu oszczędnościowego, ale nie ze strefy euro. W programie gość ocenił to rozwiązanie. Rozmawialiśmy również o aspektach ekonomicznych i politycznych dalszych negocjacji oraz szansach na kompromis z Niemcami.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Ignacy Morawski (główny ekonomista Bis Banku)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/mm

Czytaj także

Grecja dołączyła do Haiti i Afganistanu. "To samobójstwo na raty"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 18:41
- Sytuację w Grecji porównałbym do bardzo zimnego prysznica po saunie. To się już dzieje w tej chwili - mówi radca prawny Piotr Bodył Szymala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja nad przepaścią. "Aleksis Cipras stworzył thriller"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:50
- Wydaje się, że Aleksis Cipras dba o to, by atmosfera napięcia była najwyższa z możliwych. Stworzył on w Grecji swoisty thriller psychologiczny i polityczny - opowiada reporterka Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń