REKLAMA

Paryż, Francja i świat po zamachach

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 10:00
Zapraszamy na audycję specjalną poświęconą dramatycznym wydarzeniom w Paryżu oraz ich konsekwencjom dla Francji i dla świata.
Audio
  • Europejskie i światowe media o zamachach w Paryżu (Magazyn europejski/Dwójka)
Cały świat solidaryzuje się z Francją
Cały świat solidaryzuje się z FrancjąFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

"Francja prowadzi wojnę na własnej ziemi" - komentuje zamachy w Paryżu brytyjski dziennik "Daily Telegraph". "Francja znów pod ostrzałem świętej wojny" - pisze z kolei rzymska "La Repubblica". "Tym razem to nie redakcje satyrycznego tygodnika ani koszerna restauracja, lecz to, co nazywamy dżihadem dnia codziennego” - dodaje.

"Ten atak na wolność wymierzony był nie tylko we Francję. On dotyka nasz wszystkich. Dlatego wszyscy razem na niego odpowiemy" - podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Markel, a prezydent USA Barack Obama mówił bez ogródek o "ataku na całą ludzość".

Serwis specjalny
zamach paryż 1200.jpg
Zamachy we Francji

W Dwójce spotkamy się z ekspertami: Magdaleną el Ghamari - arabistką z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie w Białymstoku, Jerzym Szyglem - dziennikarzem, wieloletnim współpracownikiem magazynu „Charlie Hebdo”, Kazimierzem Gajowym - misjonarzem, znawcą Bliskiego Wschodu, Mariuszem Borkowskim - wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

***

Na specjalną audycję poświęconą zamachom w Paryżu zapraszamy w niedzielę (15.11) w godz. 12.00-13.00. Program poprowadzi Michał Żakowski.

mm/pg

Czytaj także

Polska nie przyjmie imigrantów? Szymański: będą konsekwencje zamachów w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 14:23
Przyszły minister ds. europejskich w rządzie PiS kwestionuje unijny mechanizm rozmieszczenia imigrantów, uzgodniony przez kraje UE. - Decyzja relokacyjna zmieniła dziś swój kontekst. Musi to przynieść konsekwencje - powiedział Konrad Szymański w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Paryżu. "Terroryści są na fali wznoszącej"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2015 16:13
13 listopada 2015 roku to dzień, który zostanie na długo zapamiętany przez obywateli Francji. Tego dnia terroryści przeprowadzi ataki na kilka celów w Paryżu. - Po raz pierwszy w niespotykanej dotychczas we Francji skali terroryzm zaatakował na ślepo - mówi mieszkający w stolicy Francji dziennikarz, Piotr Kamiński.
rozwiń zwiń