Polskie Radio
Section05
zamachy terrorystyczne we Francji

PODSUMOWANIE ROKU Terror pomimo pandemii. Zachodnia Europa wciąż na celowniku dżihadystów

Rok 2020 przejdzie do historii Europy Zachodniej jako rok walki z koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo trwającej w państwach Unii Europejskiej epidemii nie był to jednak rok wolny od islamskiego terroru i krwawych zamachów. W chwili oddawania tego tekstu dokładnych statystyk jeszcze nie ma, ale splot ataków we Francji i Austrii wystarczył, by zaproponowano znaczące zmiany w prawodawstwie Francji i zaczęto mówić o potrzebie zmian w unijnym prawie o strefie Schengen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Szwajcaria Austria Francja islam terroryzm zamachy w Europie zamachy terrorystyczne we Francji infografika

TYLKO U NAS Ekspert: zamach w Strasburgu odwrócił uwagę od protestów

- Odwrócił uwagę od protestów, pokazał dodatkowe zagrożenia. Jest zastraszenie ludzi przed kolejnymi manifestacjami, zebraniami. Jest wreszcie ta odrobina sympatii dla służb państwowych, pokazanie, że policja jest potrzebna, wręcz niezbędna. Przede wszystkim jest to rzeczywiście odwrócenie uwagi - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Bogdan Dobosz (francuski korespondent "Najwyższego Czasu"). 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Francja protest Emmanuel Macron zamachy terrorystyczne we Francji

Francja: z więzienia wyjdzie 450 niebezpiecznych islamistów

Planowane wypuszczenie z więzienia 450 islamistów, których wyroki dobiegają końca, doprowadzi do "bardzo poważnego ryzyka zamachów" - powiedział w czwartek w wywiadzie telewizyjnym prokurator ds. walki z terroryzmem Francois Molins.Według zarządu więziennictwa spośród 1200 przestępców skazanych we Francji za różne przestępstwa i uznanych za „zradykalizowanych”, 400 odzyska wolność w nadchodzących miesiącach. Ponadto, dobiegają końca wyroki około 50 z 500 skazanych za udział w działaniach terrorystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Francja terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji

Trzecia rocznica zamachu na tygodnik Charlie Hebdo

Prezydent Francji Emmanuel Macron, w trzecią rocznicę zamachu na redakcję satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", oddał hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu ze stycznia 2015 roku. W Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, korespondent polskich mediów we Francji, powiedział, m.in. o zmianach, jakie zaszły we francuskim społeczeństwie w wyniku tego ataku.
Zobacz więcej na temat:  Charlie Hebdo Francja terroryzm Państwo Islamskie zamachy terrorystyczne we Francji

„Wzrost nakładów na walkę z terroryzmem opłacił się nam”

- Wciąż funkcjonują grupy, które uważają, że walka z terroryzmem może polegać na pisaniu kredą po ulicy, organizowaniu wielkich marszów milczenia, tworzeniu murali z pacyfistycznymi hasłami, czy noszeniu opasek na rękach. Tak nie da się walczyć – przekonywał dr Łukasz Kister, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Jagiellońskiego, który był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji zamachy w Brukseli Europa Łukasz Kister