Jak odkryto nieznane teksty Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 18:10
W "Notatniku Dwójki" opowiemy o odnalezionych niedawno we wrocławskim Ossolineum nieznanych wierszach i opowiadaniach poety.
Odkryte utwory Rafała Wojaczka to ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań (zdj. ilustracyjne)
Odkryte utwory Rafała Wojaczka to ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań (zdj. ilustracyjne)Foto: Tnarik Innael/flickr/CC BY 2.0

O odkryciu porozmawiamy z Maciejem Meleckim, poetą, edytorem i dyrektorem Instytutu Mikołowskiego imienia Rafała Wojaczka, a także z Konradem Wojtyłą, poetą, dziennikarzem i krytykiem literackim.

6 grudnia minęła 70. rocznica urodzin Rafała Wojaczka, twórcy zaliczanego do grona poetów wyklętych. Pisarz przygotował do druku cztery tomy poezji, lecz za życia wydał tylko dwa: "Sezon" (1969) i "Inna bajka" (1970). 11 maja 1971 r. we Wrocławiu Rafał Wojaczek popełnił samobójstwo.

***

Na "Notatnik Dwójki" w poniedziałek (7.12) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Dorota Gacek.

mc/jp

Czytaj także

Baudelaire i inni. Biblioteka Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 15:00
– Patrząc na te książki, możemy prześledzić niezwykle intensywny i bogaty rozwój intelektualny Wojaczka – mówił Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto nieznaną twórczość Rafała Wojaczka. To poezja i opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 21:42
Ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań, które nigdy nie były publikowane, znajduje się w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu. Dwa tygodnie temu znaleziska dokonali Maciej Malecki z Instytutu Mikołowskiego oraz badacz literatury Konrad Wojtyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Wojaczek. Tragiczny los młodego poety

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 05:40
- Był to człowiek o strukturze psychopatycznej, a zatem był podatny na wszystkie bodźce. Suma tych bodźców sprawiła, że poeta wpadł w potrzask choroby psychicznej. Wpadł w sidła, które sam na siebie zastawił – oceniał na antenie Polskiego Radia krytyk Jan Marx.
rozwiń zwiń