Krzysztof Herdzin i suita na tematy polskie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 17:59
W piątkowym "Poranku Dwójki" znakomity jazzowy artysta opowie o swojej nowej płycie "Suite On Polish Themes".
Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista i wykładowca akademicki
Krzysztof Herdzin to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista i wykładowca akademicki Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W przededniu Międzynarodowego Dnia Jazzu spotkamy się z jazzmanem, który nagrał... zupełnie niejazzową płytę. Krzysztof Herdzin - pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki - właśnie wydaje album "Suite On Polish Themes", czyli "Suita na tematy polskie". Zawiera on kompozycje Krzysztofa Herdzina w wykonaniu słynnej angielskiej orkiestry kameralnej Academy of St Martin in the Fields, które zostały zarejestrowane w legendarnym Abbey Road Studio w Londynie. Polski kompozytor po raz pierwszy w historii nawiązał tak bliską współpracę z tą wybitną orkiestrą, a ponadto sam stanął za pulpitem dyrygenckim.

O inspiracjach polskim folkiem, Karolem Szymanowskim i Grażyną Bacewicz rozmawiać będziemy z Krzysztofem Herdzinem po godzinie 8.10 (transmisja wideo).

Przed godz. 9.00 natomiast po raz ostatni w tym tygodniu spotkamy się z Tomaszem Różyckim, poetą i tłumaczem, który zdradzi co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

Podczas audycji zajrzymy również do Wrocławia i spotkamy się z występującymi tam gwiazdami jazzu w ramach 52. festiwalu Jazz Nad Odrą.

A chwilę przed 7.35 Krzysztof Gosztyła zada Państwu zagadkę literacką dotyczącą czytanej na naszej antenie książki "Respect" Davida Ritza o życiu Arethy Franklin. To ostatnia szansa, żeby zdobyć płytę "Respect: The Very Best of Aretha Franklin" wydawnictwa Warner z muzyką legendarnej divy soulu.

Poza tym w "Poranku" serwisy informacyjne, po 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 "Melodie z górnej półki", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Do wygrania płyty z serii "Polish Jazz", najnowszej edycji legendarnego cyklu Polskich Nagrań.

***

Na "Poranek Dwójki" w piątek (29.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Tomasz Obertyn.

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Jazz Krzysztof Herdzin płyta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archie Shepp. Jazzman, który nie gra jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 18:00
– Nie używam sformułowania "jazz". To, co gram, i to, co grali moi przodkowie, określam mianem muzyki afroamerykańskiej – mówił w Dwójce gość festiwalu Jazz nad Odrą.
rozwiń zwiń