Historia człowieka, który zamienił Rumunię w piekło

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 14:45
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o biografii rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu autorstwa Thomasa Kunzego.
Kim Ir Sen z Nicolae Ceauescu w Korei Północnej w 1971 roku
Kim Ir Sen z Nicolae Ceaușescu w Korei Północnej w 1971 rokuFoto: Romanian National Archives, Wikimedia Commons

Nakładem wydawnictwa Prószyński właśnie ukazuje się pierwsza biografia rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu w języku polskim. Zanim Ceaușescu obaliła krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu. Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceaușescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów. O książce "Ceaușescu. Piekło na ziemi" Thomasa Kunzego, a także historii i współczesności Rumunii porozmawiamy o godz. 8.10 z Adamem Burakowskim, historykiem, politologiem, publicystą i dziennikarzem Polskiego Radia (transmisja wideo). 

 9.00 spotkamy się z grafikiem i ilustratorem Janem Bajtlikiem, który zdradzi nam swoje fascynacje kulturalne​.

Zajrzymy też na Uniwersytet Warszawski, na który właśnie przyjechało 700 studentów z najlepszych uczelni w Europie, aby wziąć udział w Uniwersyteckich Mistrzostwach Europy Debat (konkursie odbywającym się w Polsce po raz pierwszy). Uczestnicy naśladują obrady parlamentu brytyjskiego, a dyskusje dotyczą zagadnień związanych z polityką, sprawami międzynarodowymi, gospodarczymi, społecznymi i problemami moralnymi.

Poza tym w audycji: "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Do zdobycia album Wydawnictwa Narodowego Forum Muzyki z włoskimi sonatami solowymi z XVII-wiecznych druków muzycznych z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w wykonaniu zespołu flecisty Tomasza Dobrzańskiego.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" zapraszamy we wtorek (16.08) w godz. 6.00-9.00. Program poprowadzi Paweł Siwek.

bch/jp

Czytaj także

Zmierzch "Słońca Karpat"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 06:00
Ta dwójka oskarżonych popełniła czyny niegodne człowieka i niezgodne z prawem, wykorzystując władzę w sposób kryminalny, podejmowali działania by zniszczyć naród rumuński, w imieniu którego uważali, ze sprawują rządy - brzmiał akt oskarżenia w procesie prezydenta Rumunii i jego żony.
rozwiń zwiń