Rok 1983. Płyta laserowa przybywa do Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 19:14
– Cieszyliśmy się jak dzieci na wiotkie płyty, które przyjechały do Polskiego Radia – mówił Tomasz Szachowski, dziennikarz Dwójki, o technologicznej rewolucji w polskiej radiofonii.
Audio
  • Tomasz Szachowski o pierwszych płytach kompaktowych w Programie 2 Polskiego Radia. Rozmowa z 29 lutego 2012 r. (Notatnik Dwójki)
Rok 1983. Płyta laserowa przybywa do Dwójki
Foto: Deni_M/Shutterstock.com

Pierwsza emisja płyty kompaktowej na antenie Polskiego Radia miała miejsce 23 lipca 1983 r. w prowadzonym przez Tomasza Szachowskiego "Wieczorze płytowym".

– Miało to charakter wydarzenia szumnie zapowiadanego jako pierwsza prezentacja płyty, którą wówczas nie nazywano kompaktową, a laserową, podkreślając walor nowinki technicznej. Prezentacja odbyła się w studiu S-2 z udziałem sporego grona zaproszonych kolegów, także z innych programów Polskiego Radia – wspominał dziennikarz.

Tomasz Szachowski zauważył, że tego uroczystego dnia od razu pojawiły się problemy z przesyłaniem sygnału, z którymi zresztą do dzisiaj radiofonie nie mogą sobie poradzić...

***

Przygotowała: Monika Pilch

Gość: Tomasz Szachowski (dziennikarz Dwójki)

Data emisji: 29.02.2012

Godzina emisji: 14.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Notatnik Dwójki".

mc/gs

Czytaj także

Warszawa II po wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:30
Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane oblicza Dwójki. Gimnastyka, rock i cenzura

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 12:53
- Dotarłam do ramówek Dwójki z lat 80., w których o poranku zachęcano do ćwiczeń fizycznych. Był też teatrzyk dla przedszkolaków - opowiadała Hanna Maria Giza. - Przez wiele lat tożsamość tej stacji była podobna do Programu I - wyjaśniał medioznawca prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń