Olga Tokarczuk i opowiadanie jako libretto opery

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:20
Gośćmi audycji będą autorka powieści i powstałego na jej podstawie libretta do opery "Ahat ili – siostra bogów" oraz kompozytor dzieła Aleksander Nowak.
Olga Tokarczuk
Olga TokarczukFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

"Anna Inn w grobowcach świata" to powieść Olgi Tokarczuk z 2006 roku, która stała się pierwowzorem libretta do opery Aleksandra Nowaka zatytułowanej "Ahat ili – siostra bogów". Opera w trzech aktach wystawiona została w ramach ostatniego festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie (16-17 września).

W stosunku do książki treść prastarego mitu o Bogini Innanie, która zeszła do królestwa siostry-bliźniaczki, bogini podziemi Ereszkigal –  została nieco zmieniona. Służąca Innany, śmiertelna Ninszibur jest w operowej wersji postacią centralną, niemniej: wszyscy bohaterowie mitu zarysowani zostali wyraziście i przejmująco. W roli Nunszubur wystąpiła Urszula Kryger, w roli Innany – Joanna Freszel. Ereszkigal - Ewa Biegas, Dumuzi, mąż Innany - Jan Jakub Monowid, a także inni soliści oraz Chór Polskiego Radia w Krakowie i orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.

***

Na "Bitą godzinę" w piątek (16.11) w godz. 22.30-23.30 zaprasza Ewa Szczecińska.

mko/pg

Czytaj także

"Opowiadania bizarne", czyli co sądzić o nowej Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:59
Jedną z książek, którą zrecenzowaliśmy w "Czytelni", był najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Faworyt był inny, ale Olga Tokarczuk zasłużyła na tę nagrodę"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:52
- Oczekiwałbym dla niej kiedyś również nagrody za całokształt twórczości. Jakiej - tego nie powiem, ale sądzę, że taką nagrodę powinna otrzymać - mówił w Dwójce dr Michał Friedrich z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń