Refleksje Miłosza "w cieniu totalitaryzmów"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:48
W "Dwukropku" porozmawiamy o nowo wydanym zbiorze tekstów Czesława Miłosza z okresu II wojny i lat powojennych.
W cieniu totalitaryzmów Czesława Miłosza, okładka książki
"W cieniu totalitaryzmów" Czesława Miłosza, okładka książki Foto: mat. prom.

"W cieniu totalitaryzmów" to obszerny, kilkusetstronicowy tom artykułów, które Czesław Miłosz napisał w latach 1940 - 1951, publikując je na łamach pism nadal niepodległej Litwy, a następnie - w powojennej prasie polskiej. Do tej pory znane były wąskiemu gronu miłoszologów, dziś możemy się zapoznać z nimi wszyscy. A warto to zrobić, gdyż pozwalają postawić pytania o postawę artysty wobec zbiorowego losu narodu, wobec kataklizmu wojny, a potem - wobec nowej rzeczywistości politycznej 2. połowy lat 40. I choćby zastanowić się, czy rację miał Miłosz, podsumowując swe doświadczenia z kampanii wrześniowej roku 1939 retorycznym pytaniem: "Jak to się dzieje, że naród polski, posiadający wiele cnót, ma tak twarde serce. Jakąś beztroskę wobec ludzkich losów, brak zabiegania o polepszenie doli słabych, bezbronnych, maluczkich".

O książce "W cieniu totalitaryzmów" porozmawiamy z historykami literatury: prof. Joanną Zach, prof. Aleksandrem Fiutem i prof. Maciejem Urbanowskim. 

***

Na Dwukropek w piątek (15.03) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Andrzej Franaszek.

jp/bch


Zobacz więcej na temat: Czesław Miłosz totalitaryzm

Czytaj także

O konflikcie Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 15:11
"Rok myśliwego" czy "Rok jagnięcia"? W audycji analizowaliśmy nigdy nie wypowiedziany do końca spór, jaki prowadzili dwaj wielcy poeci.
rozwiń zwiń