"Paszporty Paragwaju". Bohaterowie z Grupy Berneńskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 12:09
Gościem "Poranka Dwójki" będzie Robert Kaczmarek - reżyser filmu nt. udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

O filmie "Paszporty Paragwaju" porozmawiamy z Robertem Kaczmarkiem o godz. 8.30 (wideo).

Ponadto w audycji:

  • o nawiązującym do lat 30. interaktywnym spektaklu "Bankiet” (jego widzowie mogą wcielić się w postaci, które zbudowały miasto z morza i marzeń),
  • rozmowa o 35. urodzinach Orkiestry Sinfonia Varsovia,
  • wizyta w zakopiańskiej willi "Koliba" - w nowej sali poświęconej Stanisławowi Witkiewiczowi,
  • w cyklu "Kulturalny zawód" wybierzemy się natomiast do teatru i odwiedzimy pracownię lalkarską.

"Poranek" dopełni Płyta tygodnia i konkurs Dwójka na piątkę.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (21.03) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kurier". Philippe Tłokiński: ostrożnie podchodzę do porównań do Bonda

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:36
- Ani nie ta postać, ani nie ten budżet, ani nie ta historia. Byłoby błędem zrobienie z Jana Nowaka-Jeziorańskiego Jamesa Bonda. Przecież to jest karykaturalna postać, a tutaj mamy człowieka z krwi i kości, który ma swoje słabości, ale cechuje go bohaterski charakter - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w filmie "Kurier" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń