Muzyka z łowickim zacięciem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 14:00
W "Źródłach" wybraliśmy się na ziemie, z których pochodzą znakomici muzykanci i śpiewacy, którzy w tym roku zdobywali laury na festiwalu kultury ludowej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Audio
  • Spotkanie z Janem Szymańskim z Albinowa i z Leszkiem Wiśniewskim z Gągolina Południowego - tradycyjna muzyka łowicka (Dwójka/Źródła)
Skansen w Maurzycach - Muzeum w Łowiczu.
Skansen w Maurzycach - Muzeum w Łowiczu.Foto: Flickr.com

- Gram od dziecka. Na skrzypcach uczył mnie jeszcze taki muzyk starej daty, a potem to sam z głowy grałem. Na klarnecie też sam się nauczyłem. Mówili mi ludzie, że nie widzieli nikogo z takim słuchem - tak jako pierwszy o specyfice łowickich melodii opowiedział w audycji skrzypek Jan Szymański z Albinowa, na co dzień grający z muzykantami młodego pokolenia w Kapeli z Lipiec Reymontowskich.

Jak zdradził nasz gość, tradycyjna kapela łowicka składała się z harmonii, skrzypiec i bębęnka. Kapela, w której gra pan Szymański, liczy ponad 40 osób i kultywuje dawne melodie łowickie i tradycję regionu. W przeszłości grywał także ze znanym harmonistą Czesławem Kocembą.

- Z Kocembą przeszło 20 lat grałem, dobrze sie grało. Uczciwy, grzeczny, spokojny człowiek, ale miał łowickie zacięcie. Znaliśmy się jak łyse konie. Mogliśmy na śpiąco grać! - opowiadał w "Źródłach".

W audycji spotkaliśmy się także ze śpiewakiem Leszkiem Wiśniewskim z Gągolina Południowego, laureatem Baszty w kategorii solistów śpiewaków na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Oprócz swojej historii ze śpiewem muzyk opowiadał także o pierwszym spotkaniu z radiem - a konkretnie z dawną audycją "Kiermasz pod kogutkiem". 

- Moja babcia Franciszka Papiernik jechała kiedyś przelotką, trafiła na radiowy samochód. Miałem 7 lat, pamiętam, że zostaliśmy nagrani do programu "Kiermasz pod kogutkiem", potem witani byliśmy we wsi jak bohaterzy.

Najlepszy śpiewak festiwalu, który w Kazimierzu był po raz pierwszy, wyznał też, że ze śpiewem jest nierozłączny. - Śpiewam wszędzie i przy każdej okazji, zostało mi to pewnie z dziada pradziada, i lubię tańczyć! Mam też piątkę dzieci i one też chętnie muzykują. 

W audycji słuchaliśmy do tego także fragment koncertu Boubacara Traore i Correya Harrisa podczas festiwalu Glatt und Verkehrt 2018.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kaszëbskô mòwa i kaszubskie wesele

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:00
W poniedziałkowych "Źródłach" ponownie wybraliśmy się na Kaszuby - do Kuźnicy i Jastarni. Gośćmi magazynu były Teresa Krajewska, Krystyna Wysocka i Jadwiga Kohnke. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśni Rzeszowszczyzny - spotkanie z Heleną Szpytmą z Markowej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 16:46
- Instrument to jest dar Boży. Dziś jeszcze słyszę muzykę, którą kiedyś słyszałam w wykonaniu kapeli z Markowej - mówiła w audycji śpiewaczka o grupie, której przewodził klarnecista Jan Kochmański. 
rozwiń zwiń