Chopin według profesora Tomaszewskiego: Ideał na nieszczęście

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 13:52
Tym razem wybitny chopinolog skupi się na młodzieńczym jeszcze, ale już genialnym dziele polskiego kompozytora - Koncercie fortepianowym f-moll
Audio

Wbrew kolejności oznaczeń opusowych Koncert f-moll op. 21 powstał jako pierwszy na przełomie 1829 i 1830 roku. Wydany został jednak dopiero sześć lat później , z dedykacją dla hrabiny Delfiny Potockiej. Co ciekawe, na jego powstanie wywarła wpływ kobieta, ale zupełnie inna.

Bo ja już może na nieszczęście mam swój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim, już pół roku służę, który mi się śni, na pamiątkę którego stanęło adagio do mojego koncertu... - pisał wówczas Chopin o swej miłości do warszawskiej śpiewaczki, Konstancji Gładkowskiej.

A oto, co o Koncercie f-moll mówi profesor Tomaszewski w swoim epokowym dziele "Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans":

Błyskotliwość pianistyczna wykształcona na utworach pisanych wcześniej, w stylu brillant, została w nich [Koncertach Chopina] doprowadzona do szczytu, lecz zarazem - pożegnana. Stała się środkiem wyrazu, nie celem samym w sobie. Mówiąc metaforycznie - poprzez muzykę koncertów ukazała się twarz Chopina, przysłaniana dotychczas przez konwencje stylu.

10 lipca (sobota), godz. 15:00

Czytaj także

Zagadka Delfiny Potockiej

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 17:37
O kobiecie, której Chopin poświęcił swój Koncert fortepianowy f-moll, Michał Montowski rozmawia z wybitnym znawcą liteartury oraz kultury polskiego romantyzmu, profesorem Andrzejem Fabianowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert PO dla powodzian. Grają Kayah, Feel, Mrozu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2010 09:10
Zamiast wiecu wyborczego Bronisława Komorowskiego odbędzie się dzisiaj w Warszawie koncert charytatywny. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc dla poszkodowanych w powodzi - zapowiada sztab kandydata PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin według profesora Tomaszewskiego: Panowie, kapelusze z głów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 19:06
Dwójka przypomina znakomity cykl audycji autorstwa wybitnego muzykologa, który nagrany został na przełomie stuleci z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina
rozwiń zwiń