Recital Tomasza Koniecznego z Opery Wiedeńskiej. Trwa transmisja

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 14:10
Opera Wiedeńska wznawia koncerty po pandemii. Na pierwszym koncercie wystąpił Tomasz Konieczny, światowej sławy polski bas-baryton oraz pianista Lech Napierała. W programie recitalu znalazły się m.in  pieśni Richarda Straussa i Sergieja Rachmaninowa. Koncert był retransmitowany na stronie internetowej Dwójki i w mediach społecznościowych 12.06 od godz. 19.30.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Dominik Góral

Tomasz Konieczny 1200.JPG
Tomasz Konieczny: w Wiedniu zabrzmi mój ukochany repertuar

Program: 

Richard Strauss – wybrane pieśni; Romuald Twardowski Trzy pieśni z cyklu "Znad Wilii"; Sergiej Rachmaninow – wybrane pieśni

Wykonanie: Tomasz Konieczny - śpiew, Lech Napierała - fortepian

Tomasz Konieczny to jedna z największych gwiazd światowych scen operowych. Po sukcesach w Wiener Staatsoper m.in. jako Alberich, Jochanaan i Wotan artysta ma w nadchodzącym sezonie powrócić na wiedeńską scenę w planowanym na październik wystawieniu „Salome” Richarda Straussa.

Choć jednak sezon 2020/21 wciąż stoi pod znakiem zapytania, to jednak już teraz Tomasz Konieczny we czwartek (11.06) pojawił się na scenie Wiener Staatsoper z nadzwyczajnym recitalem m.in. z późnoromantycznymi pieśniami Richarda Straussa i  Sergieja Rachmaninowa.

Wyjątkowym rarytasem były trzy pieśni z cyklu „Znad Wilii” Romualda Twardowskiego, który już niebawem, 17 czerwca, świętować będzie swoje 90. urodziny. Tomaszowi Koniecznemu w Operze Wiedeńskiej towarzyszył przy fortepianie Lech Napierała.

Wiener Staatsoper Tomasz Konieczny nazywa swoją "artystyczną ojczyzną". Tu w 2008 roku debiutował i tu setki razy zachwycał pierwszoplanowymi partiami solowymi. Powrót na tę najbliższą sercu scenę ze względów sanitarnych był wyjątkowy, bowiem czwartkowy koncert zgromadzi zaledwie 100 osób w sali, która mogłaby pomieścić 2000. To precedens.

5 maja 1869 wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej w Wiedniu. Historia nie zna tak długiej przerwy w spektaklach, jak miało to miejsce w tym roku. - Nawet w czasie II wojny światowej Opera Wiedeńska nie była tak długo zamknięta - zaznaczył Tomasz Konieczny, który gościł w Poranku Dwójki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak